| SweetGirl1303 a întrebat:

Bună TPU, o intrebare pentru iubitorii de animale in special. Cine e mai prietenos intre un perus si o nimfa? Mascul sau femela?
Intreb pentru ca am avut un mascul nimfa de aproximativ un an... din pacate mi-a dat pisica cusca jos in seara asta si s-a deschis. Cusca fiind pe balcon el a plecat, m-a parasit, nu va imaginati cat de tare ma doare sufletul si ce gol am in interior.
El nu prea era prietenos desi in anul asta am tot incercat sa ma imprietesc cu el. In fine as vrea sa umplu golul cu o alta pasare dar vreau sa fie prietenoasa si va cer ajutorul si daca imi puteti da niste sfaturi utile pentru imblanzirea perusilor si a nimfelor incercat de voi de preferabil. Multumesc. Dau fundita.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Masculii sunt mai prietenosi si iubitori la perusi. Femelele sunt mai rele si irascibile, tind mai mult sa muste. Masculii am inteles ca si canta mai frumos.

| Jo17 a răspuns:

Buna. Am eu doi perusi (un mascul si o femela) masculul este cel mai iubitor si prietenos. Iar femela e putin mai ciudata.
Nu mereu femela e ciudata si masculul prietenos, poate fi si invers. Uneori sunt agresivi. Nimfa e mai mare, perusii sunt mai micuti si dragalasi.
Despre nimfe nu stiu cum e.
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, imi imaginez ce dureros e sad.