| anamaria_6986 a întrebat:

sunt vegetariana sau mai de graba lacto-vegetariana de foarte putin timp.Ce meniuri (de mic dejun,pranz,cina) imi propuneti. acestea nu vreau sa fie compicate (cum ar fi la pranz sa mananc nu stiu ce musaca din legume la cuptor)Vreau sa fie sanatoase foarte usor de preparat si bine inteles ca pot contine si iaurt,oua,lapte, branza dar nu CARNE! in plus vreau sa ajunga aceste meniuri propuse de voi la 2500 de calori pe zi! multumesc mult si puteti da nu doar 1 ci mai multe exeple de meniuri! Funda pentru cel mai resit meniu (meniuri)!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este un meniu destul de bun aici,
http://www.andreearaicu.ro/......de-7-zile.
Iti va spune acolo mai jos, iata ce contine meniul ovo-lacto vegetarian si va incepe cu prima zi, a doua zi, a treia zi si tot asa si cel mai important nici nu se pomeneste de CARNE!
In speranta ca ti-am fost de folos cat de cat, te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Alege de aici pe cele de post, sunt meniuri vegetariene, iar unele chiar ovo-lacto-vegetariene. http://zinnaida.ro/retete-culinare-pe-inteles/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei hei. Buna alegerea facuta, o sa vezi peste putin timp ce bine te simti fara carne. Ca sa nu mai zic ca descoperi lucruri noi acum ca ai scos carnea din piesaj. Acum iti dau exemplu din viata mea de zi cu zi ce mai mananc.
Dimineata : Iaurt cu cereale (am inteles ca e mai sanatos cu iaurt decat cu lapte), poti combina iaurtul cu bucati de fructe(dar multe, de multe feluri si culori), clasicul sandwich de dimineata unde combinatii sunt infinite( Branza cu grefe, ou fiert cu muscat si marar, masline si ciuperci, branza cu rosii si castraveti, salata de vinete, etc.) Daca te uiti prin frigider si esti mai indrazneata iti pot iesi multe de pe manabig grin.

La pranz poti sa optezi pentru salate (aici iar ai o intreaga varietate - recent am descoperit una dupa care sunt innebnunita cu sfecla rosie,portoclae, otet, ulei de masline ), supe de tot felul(nu sunt chiar preferatele mele, dar le dau la exemplu), poti baga si aici rapidul sandwich (daca nu l-ai luat dimineata), salate de fructe, paste cu ce fel de sos vrei tu (sos din iaurt, de rosii, sos alb din ciuperci etc.). Daca o dam pe partea de traditional romanesc gasesti multe feluri si aici : Branza cu mamaliga, cartofi(prajiti, fierti, copti). Pizza cu orice iti vine prin cap in afara de carne, ardei copti.

La cina poti opta pentru ceva usor (fructe, un pahar de lapte, sau chiar shake din combinatii). Din moment de ai renuntat ca carne, iar legumele au putine calorii seara poti manca orice desert ai chefbig grin ca sa ajungi si la cele 2500 kcal zilnice.

Succes.

| anamaria_6986 explică:

Nu prea imi pace acest meniu dat de ingerinfrant as vrea unu mai diferit dar oricum multumesc ingerinfrant!