| Punct_Bianca'_1996 a întrebat:

Buna TPU vreau sa fac ceva dulce in weekend, dar nu am idei. Deci ma puteti ajuta si pe mine cu cateva idei?

14 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Un tort cu crema de cacao.

| Raniia a răspuns:

Tocmai am facut o prajitura cu prune delicioasa si gustoasa, mod de preparare rapid.Pui intr-un vas 4 oua, 1 cana de ulei, 1 cana de lapte, 1 cana de zahar, 2 cani de faina si un praf de copt.Amesteci usor pana se omogenizeaza compozitia apoi o torni in tava tapetata cu hartie de copt.Asezi peste compozitie prunele taiate una langa alta si dai tava la cuptor-5 min foc mare pana creste blatul, apoi foc mic. Dupa copt o pudrezi cu zahar praf daca vrei. Poti folosi orice fel de fructe, congelate daca ai in frigider, este la fel de delicioasa. Pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
PRĂJITURĂ CU ZAHĂR ARS
1 Pachet de margarină, 3 ouă, 400 g zahăr, 200 g nucă măcinată, 1 pachet foi de napolitană.
Freci 200 g de zahăr cu margarina, adaugi pe rând ouăle, freci încontinuu.
La sfârşit, adaugi nuca măcinată.
În acest timp, pe foc caramelizezi până la culoarea maro deschis celelalte 200 g de zahăr.
Ai grijă să nu se ardă,deoarece devine amar!
În zahărul ars,adaugi crema de margarină şi amesteci cu lingura de lemn până la completa dizolvare a zahărului ars.
La contactul cu crema rece, zahărul ars va face cocoloaşe, dar la cald şi prin amestecare totul devine o cremă.
Pregăteşti foile de napolitană şi cât crema este caldă o întinzi cu un cuţit lat, suprapunând mai multe foi.
Peste ultima foaie aşezi un suport de lemn cu o greutate pentru presat şi laşi să se răcească.
Poftă bună!
Pa, pa!

| feraryyy78 a răspuns:

Tiramisu sau Kinder bueno, o prajitura exceptionala-http://www.retetepentrutine.ro/......ueno.html. Recomand aceasta prajitura tuturor este enorm de buna si usor de facut.

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Prajitura alba ca zapada
bomboane raffaelo

| Raspundd a răspuns:

Http://www.retetecalamama.ro/retete-culinare/prajituri-torturi
Uita-te aici, vei gasi retete.Ai putea sa faci niste budinca.

| NONAME077 a răspuns:

Savarine

| NONAME077 a răspuns:

Placinta cu mere

| NONAME077 a răspuns:

Tort diplomat

| diamantany a răspuns:

Un tort cu crema de frisca cu iaurt de fructe faci un blat il tai i doua si bati frisca si amesteci cu o cutie de iaurt de fructe dupa preferinta si umpli foile de piscot si ce iti mai ramane inbraci tortu e si rapida si gustoasa tare, eu cand fac trebuie sa fac portie dubla ca una atunci trece cum am facut si una ramane pe duminica la musafiri. succes.

| BaSStY007 a răspuns:

Clatite,gogosi,eclere,briose,pandispan,cornulete umplute, chec.Cauta in Practic