| AndreeaFCB26 a întrebat:

Vreau si eu niste retete de prajituri de post.
Va rog mult de tot... Funda e a vostra big grin

Răspuns Câştigător
| Raraa a răspuns:

PRAJITURA DE POST CU NUCA: Ingrediente:Timp de preparare:
30 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
1/2 cana ulei
1/2 cana zahar
2 cani apa
3 cani faina
1/2 cana nuca pisata
3 linguri cacao
1 lingurita bicarbonat stins
1 praf copt
2 zahar vanilat
esenta de rom
Glazura:
5 linguri zahar pudra
2 linguri apa
2 linguri ulei
2 linguri cacao
zahar vanilat
esenta de rom

Mod de prepare:Mod de preparare:
Se amesteca toate ingredientele si se formeaza o compozitie omogena.Se pune compozitia intr o tava tapetata cu faina sau cu foaie de copt si se da la cuptor, la foc potrivit pana se coace (se face testul cu scobitoarea - e coapta daca nu mai ramane compozitie pe scobitoare). Se lasa sa se raceasca.
Ingredientele pentru glazura se tin putin pe foc, pana se ingroasa asa putin. Apoi se lasa la racit. Se intinde uniform peste prajitura.

SALAM DE BISCUITI DE POST:
500g rahat colorat
100g miez de nuca( se pot pune migdale sau fistic) sau combinate toate 3
500g biscuiti populari
o esenta de rom sau vanili, coaja de lamaie rasa, 3 linguri de apa
(ingrediente). Mod de preparare:500g rahat colorat
100g miez de nuca( se pot pune migdale sau fistic) sau combinate toate 3
500g biscuiti populari
o esenta de rom sau vanili, coaja de lamaie rasa, 3 linguri de apa

NEGRESE: Ingrediente:-3 cani faina
-1, 1/2 cana zahar
-5 linguri cacao
-2 lingurite bicarbonat
-1 lingurita sare
-2 lingurite otet
-1/2 cana ulei
-2 cani apa
Mod de preparare:se amesteca toate ingredientele si se baga in cuptorul incins.

Sper ca ți-am fost de folos. Funda?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! negresa de post, salam de biscuiti, placinta cu mere, braduti de post, cornulete de post...mai consulta prietenul google si gaseste ceva pe placul tauhappy
O zi buna si sarbatori Pascale fericitehappy

| looredanaa93 a răspuns:

Eu am gasit aici
https://deprajituri.cabanova.com

Arata foarte bine

| Rennata a răspuns:

Buna! uite aici niste site-urihttp://www.reteteculinare.ro/......itura-post FUNDA?