| brunetta24 a întrebat:

Unde depozitez usturoiul (cantitate pentru consum)asa incat sa nu se mai strice.Mentionez ca nu am camara.Multumesc+funda!

Răspuns Câştigător
| mola a răspuns:

In saci de plastic bine legati pentru a nu patrunde aerul ( asa fac eu pentru nu a se strica.).

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Usturoiul se păstrează în loc uscat, răcoros şi întunecos.
Dacă ai o cantitate mărişoară, atunci îl păstrezi în beci/pivniţă, ori pe balcon închis ( dar, atenţie la temperatură ).
Dacă ai cantitate mică ( până la 1 kg ) se poate păstra şi în cutia de jos la frigider.

Toate cele bune.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Daca esti de la tara incearca in beci

| MEIALI a răspuns:

In saci de plastic.

| mihaelutzamy a răspuns:

Undeva la racoare, dar nici sa fie prea frig ca ingheata

| Alexandru_Cocean_1989 a răspuns:

Eu am plantat 80 de kg de usturoi in toamna, si in legatura cu usturoiul intr-un loc ferit de umezeala in saculet cu gaurele si ii pui undeva pe balcon da vezii sa nu depsaseasca -10 sau +30