| Barbu_Mihai_1996 a întrebat:

Bună ziua am o mașină de spălat de la îndesit de 2 ani... în cuva ei a început da miroasă ciudat gen a mucegai îmi puteți spune cum sa o curat sau ce sa i fac sa dispară acel miros ca să o reîmprospătez sa fie ca noua folosesc calgon odată pe saptamana...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alege un ciclu de spalare cat mai lung, care foloseste apa fierbinte si pune in cuva 5-6 linguri de bicarbonat de sodiu si porneste masina.
Las-o sa spele si sa clateasca pana la final, fiindca apa fiarta cu bicarbonatul, distrug mucegaiul.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce peli rufe intotdeauna lasa usa/capacul masinii de spalat, un pic deschis 2-3cm, ca sa se usuce si la interior, fiindca se face condens si in timp este posibil sa faca si mucegai, dar daca este tot timpul usor deschisa, atunci se usuca la interior f bine.

| Standt a răspuns:

Ma mir ca numai dupa 2 ani are miros.
Au curatat filtrul? Ala de jos cu usita in fata masinii.
Dupa ce il cureti, fa ce a spus Violeta. Si las-o deschisa mereu (chiar daca nu arata bine) ca sa se usuce. Altfel, miroase si mai si rugineste.

| ArchangelElohim a răspuns:

Foloseste un ciclu de spalare si pune in cuva 3 litrii de otet, poti pune si bicarbonat, dar vezi ca uneori degeaba pui otet sau altele, daca miroase si dupa ce repeti ciclu apeleaza la un profesionist, ca sa elimine impuritatile din filtru. eu asa am patit! spor