| davidsarca11 a întrebat:

mi-am schimbat ferestrele vechi cu unele de termopane iar cand a inceput sezonul de iarna incepand sa fac foc in casa, pe colturile si marginile de la tavan a inceput sa iasa mucegai. Mentionez ca nu am izolatie exterioara a peretilor cu polistiren. Ar ajuta izolatia pentru a reduce umiditatea din casa, daca da ce grosime ar fi necesar.
MULȚUMESC!

Răspuns Câştigător
| geani71 a răspuns:

Inainte de izolatie trebuie aerisit foarte bine. Aerisirea trebuie facuta de cate ori pe zi. Pentru izolarea casei cel mai indicat ar fi polistiren de 10 cm EPS 80. Puteti folosi si vata minerala, fiecare face dupa buget. Cu ajutorul unui calculator de termosistem, eu am folosit Adeplast, https://www.adeplast.ro/sisteme/categorie/termosistem puteti vedea ce materiale trebuie si in ce cantitati.

| davidsarca11 explică (pentru geani71):

Ok, vă mulțumesc pentru sfaturi!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu izolația te-ar ajuta ci o modalitate de AERISIRE/VENTILARE!