Întrebare recomandată | Yoshy18 a întrebat:

Care ar fi cea mai simpla metoda pentru înlăturarea urmelor de adeziv de pe o coperta a unei cărți cu suprafața lucioasa? Au rămas urmele de lipici după dezlipirea etichetei. Eu știam ca dacă pun ulei de bucătărie și frec cu o cârpă înmuiată s-ar putea duce. Alte păreri?

4 răspunsuri:
| Sellak a răspuns:

Du-te la Dedeman sau la un magazin de piese auto sau intr-un magain de genul asta si ia-ti WD40. Spray-ul ala e bun la orice laughing Chiar am vazut un clip mai demult pe faceebook in care cineva dezlipea o eticheta folosind spray-ul ala.

| Username404Error a răspuns:

Pune putin wd-40, lasi cateva secunde sa intre in adeziv si dupa stergi.
Wd-40 este un ulei folosit pentru ungerea diferitelor componente, insa se descurca de minune la inlaturarea lipiciului. Arata cam asa: http://www.wilko.com/content/ebiz/wilkinsonplus/invt/0323229/0323229_l.jpg Trebuie doar sa ai grija sa nu pui prea mult, sa nu se striece coperta.

| Eve_Evy_1996 a răspuns:

Poti sa incerci sa scoti lipiciul cu o rigla sau chiar cu un servetel ud. Poti sa incerci sa il freci cu degetul pentru ca se face caldura si se dezlipeste. Sper ca te-am ajutat. Data viitoare poti sa pui eticheta pe coperta pe care o cumperi ca sa protejezi cartea.

| Claudy20 a răspuns:

Razuiesti cu cutitul