| anonim_4396 a întrebat:

Care cartofi sunt mai buni pentru fiert si care pentru prajit?

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se spune ca cei mai buni cartofi pentru prajit sunt cei galbeni iar pentru fiert cei rosii(nu se sfarama).

| claugodo a răspuns:

Pentru fiert sunt buni cartofii albi mai mici, nu cei mari, si pentru prajit cei rosii!

| elisa_2627 a răspuns:

Pentru fiert ca sa obtii un pireu moale si pufos ce mai buni sunt cartofii albi. Pentru prajit sun recomandati cei rosii deoarece nu sunt fainosi si nu se rup la prajire.

| Ruxy a răspuns:

Stiu ca cei rosii sunt mai buni pentru prajit, ca nu se zobesc.

| yoannah a răspuns:

Cartofii din gradina ta sunt buni si pentru fiert, si pentru prajitwinkingwinking

| covexrobu a răspuns:

Eu din cate stiu cartofii rosii sunt cei mai buni pentru fiert si prajit. Problema cu ei este ca nu prea rezista mult timp. Adica daca il bagi in pivnita in 3-4 luni poti sa ii arunci. In schimb cei albi/galben rezista mai mult la depozitare. Dar amandoua sunt la fel de bune si la prajit si la fiert. Acasa mama foloseste numai cartofi albi/galben.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc si pentru fiert si pentru prajit cartofii rosii sunt mai gustosi.

Alte răspunsuri
| vilmaristul a răspuns:

Albi pentru fiert, rosii pentru prajit