| anonim_4396 a întrebat:

Care considerati ca este intervalul de timp ideal a se aloca fierberii zamurilor, ciorbelor de legume, carne fara a se distruge prin fierbere excesiva valoarea nutritiva a legumelor sau carnii folosite la prepararea lor ?

3 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Mai importanta este metoda de preparare.La vapor se pierd putini nutrienti, pe cand la prajit sau copt mult mai multi. Faptul ca se gateste cu putin apa este iar un avantaj.Clasica oala de ciorba, cu un pumn de zarzavat si 3 litri de apa, este o eroare.Multe vitamine sunt solubile in apa.De aceea pentru fiecare tip de mancare se alege o anumita leguma, bucata de carne sau verdeata.Nu poti pune la o mancarica carne care necesita 2 ore pentru fiert, se aleg partile mai fragede pentru ca fierberea sa fie mai scurta.
Vad ca alabalaportocala spune ca poti fierbe spanacul cat vrei tu.
Spanacul fiert devine toxic sau daca este lasat de pe o zi pe alta.La varza este invers,devine indigesta daca nu este bine fiarta sau daca nu este fermentata in prealabil.
Ideea ar fi, gatit doar pentru o singura masa, putina apa si zarzavaturile taiate taraneste.In apa in care se fierb legumele,sau zarzavaturile,adugata putina grasime pentru a evita distrugerea vitaminelor care sunt solubile in apa, iar la cele care sunt liposolubile, evitarea grasimii.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Nu cred că este ceva f bine precizat.
Legumele și fructele sunt bune și crude, dacă ai dinți buni, și le fierbi ca să fie mai moi.
Aș spune că este pe încercate dacă gătești pentru tine.
Salata nu se fierbe, eventual să o opărești.
Spanacul îl fierbi cât vrei tu, dar nu excesiv.
Carnea --și ouăle--are alt regim, că are mai mulți microbi și ar trebui fiartă mai mult.
Carnea și toate au și vitamine și prin fierbere excesivă se distrug o parte dintre vitamine.

| moko a răspuns:

Intoydeauna verifici cat de moi sunt legumele din ce ai facut si ar trebui sa fie moi...