| SecretLover10 a întrebat:

Care dintre voi stiu ce alimente ingrasa?

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

In afara de fructe si legume proaspete, toate alimentele mancate in exces ingrasa!

| kr.mdy a răspuns:

Nuci cu miere,cereale cu lapte, dulciuri, doua feluri de mancare la pranz plus desert.

| Needle a răspuns:

-fast-foodurile
-paine alba
-pastele fainoase
-unele dulciuri
-cartofii prajiti
-grasimea
Funda?

| ioanaKevlar a răspuns:

Ingrasa alimentele din faina alba (adica paine, paste etc.), de aceea este necesar sa consumi paine neagra si paste din grau dur (adica integrale). Ingrasa orezul alb (care trebuie inlocuit cu orez brun si orez salbatic... dupa preferinte). Ingrasa grasimile in exces dar, atentie, nu este bine sa le excluzi de tot din alimentatie pentru ca au si ele rolul lor. Ingrasa fructele cu continut ridicat de zahar atunci cand sunt consumate in exces (de exemplu bananele). Ceea ce trebuie sa retii este ca daca vrei sa ramai la greutatea pe care o ai acum (banuiesc ca din acest motiv intrebi de alimentele care ingrasa) trebuie sa faci si ceva miscare, fie ca asta inseamna mers prin parc, bicicleta, role sau sarit coarda. Orice activitate fizica este buna.