| BojinDaiana a întrebat:

Care e cel mai bun si sanatos ulei,sa fie presat la rece,sa aiba cei mai multi antioxidanti? si e adevarat ca cel din samburi de struguri nu e presat la rece? Am auzit ca cel de masline extravirgin, de dovlac si din samburi de struguri ar fi mai bune, dar nu stiu care.

Răspuns Câştigător
| MoshEne a răspuns:

Uleiul de masline extra virgin e peste toate. Mai ales daca este folosit crud, la salate, sosuri, etc.

| BojinDaiana explică (pentru MoshEne):

Si nu inteleg un lucru, am auzit ca uleiul presat la rece se foloseste doar la salate si la mancare gatita ca supa, ciorba nu pentru ca devine toxic.Atunci se foloseste la mancare gatita cel rafinat? pentru ca am acasa ulei de masline rafinat virgin sau am vazut la naturisti si de struguri rafinat

4 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Uleiul de masline extra virgin.

| MoshEne a răspuns:

Am sa iti raspund la a doua intrebare. Treaba sta in felul urmator. Uleiul de masline, exact ca si vinul are mai multe nivele de calitate, in functie de procesare sa. Primul ulei extras este cel extra virgin (cea mai buna calitate), apoi resturile sunt procesate si se obtine uleiul de masline (cel normal) apoi se proceseaza din nou resturile si se amesteca cu alte grasimi si se obtin alte uleiuri de calitate mai slaba (care practic au putin de a face cu uleiul de masline). Uleiul extra virgin se foloseste in general la salate si supe (in supa se pune foarte putin direct in farfurie inainte de servire si nu cand se calesc legumele) deoarece are un gust mult mai puternic si un pret mult mai mare (dublu sau chiar triplu fata de uleiul de masline normal). Daca ar fi folosit la calit legume sau prajit ar fi risipit deoarece o parte dun gustul sau s-ar pierde si nu vad rostul pentru care sa dai 4-5 euro pe un litru. In ceea ce priveste toxicitatea, uleiurile au un punct numit "punct de fum". La o anumite temperatura (foarte mare) incep sa se descompuna si sa produce substante care au un gust rau sau pot sa ne dauneze organismului. Nu este cazul uleiului de masline extra virgin deoarece acesta are punctul de fum foarte inalt (este printre cele mai inalte, undeva la 210 grade C) in timp ce cel de floarea soarelui sau de soia are punctul undeva la 130. Asa ca recomandarea mea este sa folosesti uleiul de masline la gatit iar cel extra virgin doar pentru condimentare (salate, supe, sosuri, etc...). Sper ca ai inteles cum sta treaba cu uleiurile...

| BojinDaiana explică (pentru MoshEne):

Da,multumesc mult pentru rapsuns