| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre mandarine si clementine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marimea si aspectul lor difera. Mandarinele sunt mai mari iar clementinele sunt mai mici si, de multe ori, au frunzulite la codite.

8 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Clementinele sunt o incrucisare dintre mandarine si portocalele amare, nu au samburi, sucul lor este dulce acrisor. Mandarinele sunt turtite, coaja este de culoare portocaliu deschis si portocaliu-rosu atunci cand sunt coapte, iar bucatile pot fi usor detasate intre ele. Semintele sunt mici si ascutite la un capat. Sucul lor este dulce.

| miriam a răspuns:

Mandarinele au coaja putin mai groasa si porii mai dilatati si in interior au samburi, pe cand la clementine coaja e mai subtire, mai fina, iar in interior nu au samburi

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

clementinele sunt mai lucioase si mai bune :F

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce or fi clementine - mandarine toate sunt la fel de bune :p happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clementinele sunt mai mici decat mandarinele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gustul mai dulce