Întrebare recomandată | EliLeli a întrebat:

Care este diferenta dintre orezul lung si orezul basmati?

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Orezul Basmati are o aroma particulara, ca de nuci.
Este bun.

| serputz a răspuns:

Orezul basmati se foloseste la mancaruri mai sarate, iar celalalt la mancaruri dulci, cum ar fi orez cu lapte!

| roca323443445 a răspuns:

Orezul lung și orezul basmati sunt două tipuri diferite de orez, fiecare având caracteristici distincte:

Orezul lung (Long grain rice):

Grâul are bobul lung și subțire.
Are tendința de a rămâne separat și nu se lipește la gătit.
Este ideal pentru mâncăruri precum pilaf, curry și mâncăruri chinezești.
Nu este foarte aromatic, dar are o textură ușor pufoasă.
Orezul basmati:

Este un orez cu bobul lung, subțire și aromat.
Se cultivă în special în India și Pakistan.
Are un parfum distinct și un gust bogat.
Este adesea folosit în prepararea bucatelor indiene, cum ar fi biryani, pilaf și alte feluri de mâncare asiatice.
Poate fi mai scump decât alte tipuri de orez datorită procesului de cultivare și aromă.
În concluzie, principalele diferențe între orezul lung și orezul basmati constau în lungimea și forma bobului, textura, aroma și utilizările culinare preferate.