| Pissicuta a întrebat:

Orezul basmati ingrasa? este sanatos? e recomandat in diete?

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Orezul nu te îngraşă

Ca aliment, orezul este nutritiv şi uşor de digerat, iar pe deasupra nici nu îngraşă: 50 g de orez gătit dietetic conţine doar 62 de calorii, comparativ cu aceeaşi cantitate de cartofi, care îţi aduc un aport de 140 de calorii. Datorită conţinutului bogat în amidon, zahăr şi alte vitamine, care pentru a fi digerate solicită acţiunea mai multor enzime digestive, orezul ajută la combaterea îngrăşării. Pentru această dietă se recomandă orezul integral, care este mult mai bun, deoarece atenuează senzaţia de foame pentru mai mult timp, însă în caz că nu găseşti în comerţ, poţi folosi şi orez alb.
Sper ca asta cautai. Bafta

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest tip de orez NU îngraşă!

DA, este sănătos.

Se poate folosi în diete ( cure de slăbire ) - preferabil cel BRUN.

Vezi detalii la linkul :
http://dietarapidaslabire.wordpress.com/2011/04/20/basmati/

Toate cele bune.

| meravilla a răspuns:

Orice lucru te poate ingrasa,

| meravilla a răspuns:

Depinde de cantitate, depinde de combinatii;