| Panteraa a întrebat:

Care este secretul la un cozonac/pască să iasă pufos/pufoasă? Trebuie frământat mult sau se pune ceva anume? Pentru orice rețetă în general și fără să fie făcut la robot, frământat la mână.

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

In principiu, trebuie frământat bine, ca orice aluat, dar mama, de exemplu, pune iaurt in aluat, tot timpul îl face așa.

| Digikey a răspuns:

Faina de calitate in primul rand si experienta.

| Raizing a răspuns:

Secretul: drojdia si cuptorul

| xPeyser a răspuns:

Toti zic, ca secretul unui cozonac mare si pufos este drojdia. Aluatul trebuie sa se lase la crescut.
Pentru umplutură la cozonac se folosesc multe ingrediente. Depinde de ingrediente. Dacă vrei sa faci un cozonac pufos cu nuca trebuie sa folosesti unele ingrediente. Sunt multe rețete pentru cozonac respectiv pasca. M-am documentat un pic si daca scrii pe google secretul unui aluat pufos iti da sute de retete, fiecare cu ingredientele lor diferite. Un răspuns concret n-am dar exista atatea site uri cu "ingredientul secret" toate diferite.