| PumpkinDoll a întrebat:

Care-i cel mai bun unt de pe piata?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lupark light

| mihai69 a răspuns:

La preț rezonabil, Markenbutter sau mai e unul - sloven (pachetul are ceva cu vișiniu - nu rețin numele mărcii). Ambele 82% grăsime.
Untul de 65% NU îl recomand pentru gătit. De ce? Simplu - pentru că restul de 35% e apă, iar când îl încălzești, împroașcă cu stropi peste tot. În plus, are un pronunțat gust de zer mai degrabă decât de unt.
Pe cele românești atât de recomandate de altcineva le-am tot încercat - din păcate niciunul nu are calitatea celor de import.
Un alt unt foarte bun pentru gătit, dar mă tem că nu prea ai de unde să-l iei, este cel făcut în casă. Se mai vinde în vrac, pe ici-colo, dar repet - e foarte greu de găsit. Iar când găsești, nu e musai din cel bun.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Covalact sau - daca ai norocul sa gasesti - Solomonescu.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

President.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Eh... ce facem aici, sustinem produsele de import pana si acolo unde chiar avem inca ceva industrie in domeniu si produse de calitate? De ce President?

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am fost întrebat care este cel mai bun. Mi-am spus părerea.
Când merg la cumpărături, nu sunt patriot.
Dta dacă ești patriot, îmi recomanzi și mie un unt mai bun ca President, să fie autohton, și îl cumpăr pe acela.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Am recomandat. Covalact sau Solomonescu cu 82%. Si nu costa cit o mina si-un picior. Ce e asa de fantastic la President pana la urma? E de import, e scump cu spume, are multa grasime. Sint destule si de-ale noastre cu 82% care sunt foarte bune.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gusturile nu se discută. Mie îmi place President.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Ba se discuta, ca doar nu ne certam. Ce are President si nu au Covalact sau Solomonescu cu 82%? Poti sa spui cu mina pe inima ca daca ar fi impachetate in carton fara semne distinctive ai putea sa le diferentiezi?

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O să încerc acasă cu prima ocazie, să fac acest auto test și îți voi transmite rezultatul. Cu o mână pe oliță și cu una pe fundiță.

| Bondarel99 a răspuns:

Untul nu e prea indicat pentru gatit, decat daca il folosesti la temperaturi joase, adica sa nu il lasi sa ajunga la punctul de ardere (la fel e si cu uleiul). Dar e ok, si eu il folosesc la gatit.

Cel mai bun unt (si care chiar e unt, nu unt amestecat cu grasimi hidrogenate, ca se mai practica) e cel pe care scrie unt de masa B. Cel de la Albalact e cel mai bun unt din Romania si ala e 100% unt. Eu folosesc de 65%, imi place mai mult.

| Radu_Diana_1973 a răspuns (pentru Bondarel99):

Untul Albalact este unul dintre cele mai slabe de pe piata! Ai incercat sa vezi cita apa contine? O sa ramii uimita. Mie, personal, ca una dintre cele mai mari fane a le untului, imi place numai untul cu cantitate foarte mare de grasime, cel de peste 80% grasime si care sa aiba un gust cit mai apropiat de untul de casa. Absolut nici o marca romaneasca nu are aceasta calitate,nici macar Solomonescu recomandat pe aici,nici vestitul La Dorna. Untul de la unele magazine cu produse traditionale romanesti este de departe mult mai gustos decat cel de marca. Eu iau frecvent untul in pachet auriu sau argintiu,cu vacuta pascind(cine consuma stie la ce ma refer), insa nu il voi mai cumpara deoarece am inteles ca este foarte toxic, datorita modului in care este fabricat. Bun este si untul german de la Lidl, cel de bivolita si cel irlandez. Inca o data, parerea mea, mare consumatoare de unt...

| aXy99 a răspuns:

Cel de arahide.

| PumpkinDoll explică (pentru aXy99):

Ma refeream la unt pentru gatit.Care companie e cea mai buna?

| aXy99 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

In cazul asta nu te pot ajuta. Habar nu am. Nu cred ca sunt diferente mari intre firme.