| BoOoMbOnik a întrebat:

Care sunt alimentele cu cele mai putine calorii? Fundita! In afara de legume si fructe!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O supa delicioasa, aromata, si care are doar 45-50 de calorii pe portie! Este buna si rece, si calda. In plus, este satioasa si nu iti da senzatia ca esti la regim! Avand un continut caloric atat de mic, poti manca si trei porti la o masa, cu avantajul ca iti asiguri si necesarul de vitamine si minerale, dar si un substantial aport hidric. Ingrediente sunt pentru sase portii.

Ingrediente:

doi morcovi mici, un pastarnac, o ceapa mare, o radacina de patrunjel, un dovlecel si o bucatica de telina, o cutie de rosii decojite, in bulion, de 250 de grame, o cana de suc de rosii, doi catei de usturoi, sare, piper, ulei de masline, o legatura de patrunjel verde, o frunza de dafin.

Preparare:

1. Taie marunt ceapa, morcovul, telina si pastarnacul. Pune-le la calit in ulei de masline, cu putina sare, intr-o oala cu capac. Adauga usturoiul zdrobit cu lama cutitului.
2. Adauga circa 1,5 litri de apa si lasa legumele sa fiarba. Dupa 15 minute pune dovlecelul taiat bucatele si rosiile decojite, taiate in bucati potrivite. Potriveste de sare, adauga piper, dupa gust, si o frunza de dafin. Lasa sa fiarba.
3. Adauga sucul de rosii si bulionul in care au stat rosiile.
4. Adauga verdeata din belsug.
Sfat Eva: Poti imbunatati gustul, dar cresti aportul caloric cu circa 20-30 de calorii per portie, adaugand o lingura de iaurt slab sau o bucata de telemea slaba rasa
http://www.retete-gustoase.ro/retete-mancare-putine-calorii

3 răspunsuri:
| LifTwist a răspuns:

Pâinea din făină integrală,laptele degresat,iaurtul,branza degresata,brânza proaspătă,jambonul degresat,carnea de pui fără pieliţă,carnea slabă de viţel,vacă,porc,somon,somon afumat,ton,cafeaua cu lapte, briosele, clatitele.

| whatevernvm a răspuns:

Apa.

| jadir a răspuns:

Daca eram in locul tau puneam intreabarea altfel,ciupercile desi sunt pline de calori ele nu ingrasa si este cea mai buna solitie pentru cei ce renunta la consumul de carne,spirulina este o alga care se foloseste la prepararea salatelor si multor feluri de mancaruri bogata in minerale, proteine, vitamine si acizi ea se foloseste si in curile de slabire dar si ca intaritor al organismului astfel de produse ati sugerz sa cauti.