Întrebare recomandată | Aihao19 a întrebat:

Ce mancaruri cu putine calorii stiti? In afara de fructe si legume. Vreau sa slabesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu recomand o dieta bogata in proteine cand vrei sa slabesti,o dieta low carb, high proteine
carne de porc, pui, peste, multe legume

| Hammurabi a răspuns:

Dacă vrei să slăbești nu mai mânca pâine, paste făinoase și orice conține zahăr și nu mai mânca NIMIC după ora 18:00.
Garantat. Vărul meu a slăbit așa de la 109 kg la 84 kg în aprox. 4-5 luni de zile.

| alina2k18 a răspuns:

Piept de pui la gratar.
Iaurt 2%grasime
Branza proaspata 0.5%grasime.

| Nilsson a răspuns:

Nu te lua dupa sfaturile celor ce recomanda tot felul de diete minune, pot fi foarte periculoase pentru sanatatea ta.
Dieta bazata pe proteine (tot ce include carnuri) creste aciditatea sangelui, poate cauza constipatie si alte probleme de sanatate.

Daca vrei sa te mentii in forma trebuie sa duci un stil de viata de durata, pe langa fructe si legume poti sa consumi cereale integrale, iaurt degresat, branzeturi cu continut redus de grasime si sa eviti mancarurile prajite in ulei, in locul lor poti sa le preferi pe cele gatite prin fierbere sau la cuptor.
De asemenea redu cantitatea de dulciuri si fa miscare zilnic, de exemplu in poti sa mergi o statie pe jos cand te duci undeva sau sa urci de cateva ori scarile daca stai la bloc, asa iti faci lejer norma de 30 de minute de miscare pe zi.

| ionutborcea a răspuns:

Poți mânca orice dar nu prea mult şi fă mai mult sport înscriete la fotbal s-au aleargă zilnic 30 de minunte s-au apucăte de sală şi vei iesi dupa un timp slab cum vrei tu şi cu muschi nu contează regimul crede-ma aşa am slăbit eu şi mâncam ce vreiam chiar şi dulciuri dar dădeam tot ce mâncam jos cu un meci de fotbal în fiecare zii într-o lună am slăbise 10-15 parcă kg si chiar îmi place să joc nu o făceam cu forța de aia îți zic =)

| Myky_Mihaela_1998 a răspuns:

Eu iti recomand, sa mananci putin si des, nu sa mananci pana crapi, eu asa am reusit sa dau jos 5 kg in 2 luni, painea si dulciuri trebuie sa renunti la ele, si iti recomand sa eviti prajelile, mancarurile grase, eu una cand tineam dieta mancam piept de pui la gratar, brocoli fiert si cartofi fierti, sunt foarte bune, si adaugam foarte putina sare, si incearca sa consumi apa minim 2 litri pe zi si daca vrei poti bea ceai verde, sper sa te ajute happy

| Imgonnakillyou a răspuns (pentru Myky_Mihaela_1998):

Are gust bun ceaiul verde? laughing multi prieteni de ai mei spun ca e gretos sau trebuie sa puna mult zahar in el... iar eu nu beau ceaiul indulcit