| mary_3061 a întrebat:

Cat ar trebui sa tinem borcanele la cuptor pentru sterilizare? Eu le-am sterilizat numai pe aragaz. va multumesc.

Răspuns Câştigător
| snowflake a răspuns:

Si eu prefer aragazul happy
in cuptor am senzatia ca se cam usuca, si nu-mi place happy.
depinde de ce anume faci, castravetii au un timp relativ scurt de sterilizare(10 min) pentru a nu se zbarci, iar tocana de legume, zacusca etc. vreo 30-40 min

2 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

La cuptor, borcanele se tin 60 minute la foc potrivit si apoi stingi focul si le lasi acolo sa se raceasca pana a doua zi. Elena

| B27VIP a răspuns:

30 MIN. La 160 de grade cu apa in tava(in permanenta)