| anonim_4396 a întrebat:

Cat de bune sunt acele beri Radler? Este mai indicat sa bei o bere normala intr-o zi calduroasa, sau un Radler? Personal consider ca berea trebuie sa fie de 2 feluri : blonda si bruna. Ca-i nefiltrata sau nu, asta-i alta poveste. Dar ce ma ingrijoreaza, este ca mai nou, berile facute in Romania, sunt indulcite cu malai. Deci, halal retetea traditionala inceputa cu 1718, 1899, sau ce an au mai inventat ei.
Cat de chimice sunt berile de tip Radler? Deja nu mai aduc in discutia Rees Cranberry, sau Bergenbier Grappefruit, pentru ca toata lumea stie ca-s chimicale.

Eu, din ce am gustat, cele mai aproape de gustul de "bere adevarata" sunt : Beck's green lemon, si Bavaria Radler. Restul, sunt doar Fanta in alta eticheta.

7 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Ai vazut berea cu lamaie fara alcool? Au scos berea din berea cu lamaie. Ce mai urmeaza? Sa scoata si lamaia si sa ne dea apa goala, eventual cu multe chimicale? De fapt nici nu prea cred ca este lamaie in berea cu lamaie. doar niste chimicale care-i dau putin gust de lamaie.

Berea normala ramane cea mai buna.

| anonim_4396 explică (pentru introduaicinumele):

Asta e un citat din "Teo" de la cafe deko, dintr-un episod cu "nimic nu e nou".
Insa, cam asa-i : berea cu lamaie, de fapt nu e cu lamaie. Nici cele 2 pe care le-am mentionat eu nu sunt asa de naturale. Dar macar, nu au stricat gustul de bere.

| introduaicinumele a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca "citatul" asta l-am auzit si la Nimic nou si parca inca undeva, in fine nu cred c-am incalcat drepturile de autor, nu? laughing

| anonim_4396 explică (pentru introduaicinumele):

Doamne fereste! Insa, ma asteptam la o replica ceva mai "originala"! big grin

| introduaicinumele a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum stiam de "replica" asta dinainte sa o spuna la Nimic Nou, cam de cand aparuse berea cu lamaie fara alcool, nu mai stiu exact, o auzisem pe la un prieten undeva dar era putin diferita, in fine, nu conteaza cine spune primul replica, conteaza cine este mai cunoscut laughing in fine, gata cu offtopicul :d

| mdaria a răspuns:

Indicata este o bere normala, de fapt indicata ar fi o bere racoroasa de casa, macar in aia stii ce ai pus. Celelalte sunt amestecuri de apa cu E-uri. Nu prea gasesti bere cum trebuie (numai la nemti happy au atat de multe tipuri de bere, e fascinant.)

| Serye a răspuns:

Orice zeama de fruct adaugata berii este UN MARE PACAT! Ori bem bere, ori bem pisat. Punct.