Cat de sanatos este sa consumam porumb?

Porumbul a fost adus de Cristofor Columb din America şi, pe vremuri, nu era la fel de popular ca în prezent,  ci se folosea doar pentru făină sau băutură.

Dacă motivul principal pentru care mâncaţi porumb este gustul său, ar trebui să ştiţi şi că este foarte sănătos.

Cum acţionează mai exact porumbul?

     1. Ajuta inima, mai ales  graţie vitaminei E din compoziţie, care reduce  riscul apariţiei bolilor de inimă şi înlesneşte trecerea oxigenului în sânge.

     2. Oferă energie si combate stresul. Compoziţia porumbului combate depunerea grăsimii şi revigorează organismul.

Specialiştii afirmă că o cană de boabe de porumb consumată zilnic oferă o cantitate suficientă de vitamina B5 cât să combată oboseala acumulată de organism.

    3. Scade nivelul colesterolului şi reduce apariţia cancerului de colon datorită fibrei de porumb.

    4. O memorie de nota 10

Porumbul conţine foarte mulţi nutrienţi şi este bogat în vitamine care influenţează în mod pozitiv memoria.

   5. Previne cancerul la plămâni datorită prezenţei unui carotenoid.

   6. Combate probleme de vedere cu ajutorul antioxidanţiilor care împiedică îmbătrânirea rapidă a ochilor.

    7. Consumul moderat de porumb copt poate avea ca rezultat final scăderea în greutate.

Nu trebuie să vă îngrijoraţi că-şi pierde din proprietăţi pentru că după fierbere porumbul îşi păstreză peste 60% din vitamine.

Atenţie,  porumbul poate să creeze alergie dacă este consumat crud şi trebuie să fim precauţi când avem probleme de acest gen!

Cunoasteti retete delicioase care contin porumb? Impartasiti-ni-le!

Un articol

8 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Imi place porumbul, dar din pacate nu prea manac.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Sunt lucruri pe care nu le stiam in totalitate. Multumim pentru postare.

| Bacemi a răspuns:

Si eu mananc porumb destul de des si stiam unele lucruri insa bineinteles nu tot ce scrie in acest articol. Multumesc pentru aceste informatii.

| mami a răspuns:

Acuma este vremea boabelor de porumb fierte si servite calde cu miere de albine sau zahar

si nu ignoratzi mamaligutza cu brinza si smintina iar deasupra cu citeva ochiuri ou la cuptor

o salata verde cu boabe de porumb si simburi de nuci
doar citeva idei

| Aurelia a răspuns:

Si mie imi place porumbul fiert foarte mult, insa din pacate nu consum decat vara si la inceputul toamnei(nici nu cred ca se gaseste in alte perioade ale anului). Cu ajutorul articolului acesta am aflat ceva foarte important: ca porumbul fiert inca isi pastreaza peste 60% din vitamine! Deci acum stiu ca e sanatosbig grin

| iri a răspuns:

Porumbul fiert imi place la nebunie :X yum-yum
Mersi pentru postare. Acum imi place si mai mult.

| juniper a răspuns:

Da, in fiecare zi mancam porumb fiert, era si bun si ajutator, nu stiam asta despre el. Multumesc.

| delia9 a răspuns:

Este sanatos dar crede-ma ca mie una nu-mi place zice ca este calciu minorilor sau chiar majorilor dar eu am 17 ani dar nu ma ating pe porumb