| anonim_4396 a întrebat:

Cat trebuie sa stea vinul in butoi pana e bun?

Răspuns Câştigător
| alexzender a răspuns:

Poi cu toate ca am 16 ani eu fac vin in fiecare toamna happy dar nu-l tin in beci pentru ca e spatiu inchis si exista anumi pericolesad vinul e bun cam dupa 2 luni de la fermentatie happy adica sa se limpezeasca si sa aiba timp aromele sa se combine happy

2 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Pana se limpezeste.Important este ca butoiul sa fie pastrat la o temperatura constanta(in beci).
Cu cat este mai batran vinul capata un buchet aparte.Pa cuvant.

| mihalitza a răspuns:

Vinul devine bun dupa ce sta din fiert. Dupa aia, cu cit se invecheste mai mult, cu atit este mai bun...