| Mariauchiha a întrebat:

Câte clătite pot face cu 2L de lapte?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la 35 in sus. Depinde cat de mari, cat de groase etc.
Eu fac cam 25 cu 6-700 ml de lapte.

| sierra1 a răspuns:

Poți face pentru tot cartierul (unii fac clătite FĂRĂ lapte)

https://www.gatesc.ro/recipes/1037/clatite-fara-lapte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam 30.

| Lioana a răspuns:

Eu nu folosesc lapte la clătite.

| blackann a răspuns:

Zi-ne si noua acum cate ti-au iesit.

| antimasonerie a răspuns:

Cred că 25

| ForbbidenLife a răspuns:

Cu 2 litri de lapte, ar trebui să puteți face aproximativ 40 de clătite, dacă utilizați o cantitate medie de lapte pentru fiecare clătită. Asta înseamnă că puteți face aproximativ 20 de clătite dacă utilizați o tavă mare pentru fiecare set de clătite. Acest lucru este doar o estimare aproximativă, deoarece cantitatea de lapte necesară pentru clătite poate varia în funcție de mărimea și grosimea clătitelor dorite.

| val3os a răspuns:

Depinde cat de groase vrei sa fie...