| gianinutza a întrebat:

Ce a-ti gatit azi? zice-ti-mi si reteta...

8 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Fiind sambata seara si fiind racita nu prea veam chef sa manc asa ca am decis sa fac o salat tropicala. dac iti plac contrasturile dulce sarat incearca reteta.
reteta pentru o persoana:
1 rosie nu foarte copata
2 kiwi
1 felie de ananas natural
1 ardei gras
masline verzi
100 gr de caizer sau sunca afumata
50 gr cascaval
se tie totul cubulete de 3 cm si se amesteca, se potriveste de sare si peste sa pune o salsa compusa din trei lingurite de ketchup si 3 lingurite de maioneza. pofta buna.

| just|breathe a răspuns:

Pai...pizza...si a iesit suuuper :Xsmug

| Leea1234 a răspuns:

Eu am facut o salata...nu stiu cum se numeste... spanioli o manaca ca felul 1!
INGREDIENTE:
3 cartofi fierti
3 oua
2 rosi
2 conserve de ton maruntit
salata verde
si masline verzi... dar daca sunt negre nici o problema!
intr-un castron mare, amesteci toate ingredientele de mai sus(taiate cubulete)pui sare dupa gust, otet, ulei de masline le amesteci siiii
pofta buna!

| Irina a răspuns:

Eu am facut lasagna in dupa-amiaza asta.
Ai nevoie de: - 800 gr carne tocata
- 1 cutie sos bechamel
- 1 pachet de foi lasagne
- 250 gr sos de rosii
- o ceapa
- 200 gr. parmesan ras

Calesti ceapa, adaugi carnea tocata, putina sare, dupa ce se face carnea adaugi sosul de rosii.
Pregatesti tava. o ungi cu f putin ulei si mai mult sos bechamel ca sa se inmoaie foile lasagne, pui un strat de foi, apoi unul de carne tocata, din nou sos bechamel si putin parmesan, apoi inca un strat de foi lasagne si repeti procedeul incat sa ai 4-5 straturi. cel de deasupra trebuie sa fie cu carne tocata, sos bechamel si ceva mai mult parmesan.
Lasi la cuptor cam 45 de minute si iese f bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pus cativa stavrizi la marinat cu otet piper foi dafin ulei si sare poimaine sunt gata, sarmale, tocanita cu ciuperci, daca vrei retetele in mesagerie cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orez mallorquin(rata, iepure, costita de porc, gaina de casa si ciuperci) si snitele de vita tavalite prin cascaval si pesmet.
la orez se rumenesc in mult ulei virgin de masline 4-5 tipuri de carne, fara rata nu se poate.se rumenesc dupa aceea se adauga ceapa si usturoi, acestea din urma se calesc, cand saunt calite se adauga 3-4 cani de apa, se lasa sa dea intr. un clocot si se adauga o jumatate kilogram de champinion taiate in patru, cand ciupercile sunt fierte se adauga orez cu bobul rotund(70 gr persoana). se lasa la foc 17 minute, nu mai mult.si gata. orezul trebuie sa aiba mult lichid, se mananca cu lingura pentru ca are multa supa.se calculeaza cam 5 cani de apa la una de orez.
carnea de vita trebuie sa fie taiata invers pe fibra, altfel iese taioasa, dura, fada.se taie filete subtiri si se preseaza cu podul palmei, nu cu batator de carne si nici altceva, se dau prin faina, apoi prin ou, dupa aceea prin pesmet amestecat cu cascaval dur ras.se pun la prajit in mult ulei de masline virgin, la foc potrivit de iute se scot cand sunt usor rumenite.

| Smackdown a răspuns:

Am gatit berea lui Pypa007.
reteta:
1000000 de tone de prostie
4 ciocane
un c.r
o banana stricata
un c... t de taur
10 ore de amestecare.
si dupa asta i-am bagat-o in cap
de asta e asa de proasta pypa!

| Smackdown a răspuns:

Toti suntem bolnavi...