| Gustos.ro a întrebat:

Ce alimente consumati pe timp de canicula pentru a va racori?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ceai fierbinte - foarte interesant cat de mult racoreste. Cat despre alimentele reci - pepene (lubenita) verde de la frigider si inghetata.

41 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Piersici, pepene... Rosii. Multe fructe si legume. Ceai rece sau apa minim 2 l pe zi.

| sidy a răspuns:

Ma racoresc cu apa plata cu lamaie si cuburi de gheata...
Si fructe multe, pe care le tin la rece in frigider...
Un iaurt rece de la frigider ma racoreste foarte mult...

lolita
| lolita a răspuns:

Salate proaspete la fiecare masa, carne slaba, fara prajeli, fructe, iaurturi lichide reci. de cand a inceput caldura am pierdut doua kg.

| machupicchu a răspuns:

Rosii, rosii si iar rosii, ceva salata, castraveri, fructe si mult iaurt, iar cand mai vreau si altceva...peste. In afara de cele scrise...bineinteles ca apa plata.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Muuuulta bere. Multa apa. Fructe si... bere.

| silvia_2359 a răspuns:

In general legume si fructe, multe salate, nelipsita apa plata, nu foarte rece.Desi nu ma omor dupa ceai, am observat ca te simti mult mai bine dupa un ceai fierbinte.Vara folosesc ceaiul din fructe de padure.Si binenteles inghetata.

| JustMeFlory a răspuns:

Pai mananc fooarte multe fructe, salate, legume proaspete.Si beau foarte multe lichide.

| matura a răspuns:

Consum numai mancaruri usoare. Fara carne de porc, fara tocaturi.Mananc multe fructe si legume.Tocanite de legume, supe usoare de legume si de pui.Prajituri usoare cu creme din lapte.Rosii multe, fasole verde fideluta, etc.
Sunt multe mancaruri usoare, de vara.

| hashe86 a răspuns:

Berea se spune ca e aliment nu? deci se punehee hee
fructe de sezon in special pepene si capsune.
legume de sezon in salate cam de 2 ori pe zi.
ceaiuri reci, apa minerala, siropuri cu gheata, ice cofee. depasesc 2 litri pe zi.

| claudya a răspuns:

Multe fructe si legume proaspete...

| Abcfunny a răspuns:

Mananc mancaruri ujoare, fructe si consum foarte multe lichide

| Ralux a răspuns:

Fructe, legume, salate si suc recelaughing si multa inghetatasmug.

| Flav a răspuns:

Bere, bere si iar bere happy

| JackieSue a răspuns:

Fructe (mere, portocale) in general cele zemoase, salate si apa plata rece.:d

| Jonsdottir a răspuns:

Inghetata, apa, fructe si salata, ce pana mea vroiai sa consum? slanina de porc?:-&

| Chocolate a răspuns:

Lubenita, piersicihappy

| andreea8888 a răspuns:

Iaurtul este un foarte bun racoritor, asociat cu fructele proaspete(pere, caise, struguri si piersici), insa nu si cu pepenele rosu!
Inghetata este un aliment de nelipsit, pe timpul caniculelor!
Ceaiurile, atat cele calde cat si cele reci sunt ideale, deoarece contin antioxidanti(in special ceaiul verde si cel de piersica)!
Apa plata este cea mai importanta, consumul sau prevenind deshidratarea ce se produce pe timpul caniculei, si sunt recomandati 2, 5-3 l de apa/zi!

| eu_4161 a răspuns:

Multe fructe, legume...Bauturi racoritoare cum ar fi sucul, apa minerala sau plata...(Lichide)

| DAVID_8154 a răspuns:

Salate, compoturi si apa rece, inghetata, borsuri de legume la fel reci fara carne in perioada asta

| DAVID_8154 a răspuns:

Eu consum foarte multe fructe si legume, beau multa apa 3litri cred pe zi si ciorbe reci le legume

| Mo a răspuns:

Mananc fructe care contin foarte multa apa, astfel evit deshidratarea pe timpul verii, si, obligatoriu 2l de apa pe zi!

Răspuns utilizator avertizat
| Simon_7286 a răspuns:

Ceai cald

| Simon_7286 a răspuns:

Ceai fierbinte cu zahar si lamaie

| nosmoke a răspuns:

Inghetata! iubesck inghetata! Ice cream = My drug big grinbig grin

| whitehair a răspuns:

Fructe, legume, ceaiuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
In principiu, apa plata mai rece. Sucurile nu-mi potolesc setea.
Dupa ce am servit masa, beau ceva cald care ajuta la eliminarea grasimilor din organism si se instaleaza senzatia de bine dupa masa.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, de exemplu, mananc inghetata, beau suc rece, pepene(galben, rece).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inghetata pe baza de apa