| nexa a întrebat:

Ce alimente se digera` cel mai greu?

Răspuns Câştigător
| StarDust a răspuns:

Durata de timp in care alimentele raman in stomac fac si mai complicat procesul digestiv. Astfel, timpul de golire al alimentelor din stomac in intestine este foarte important. Atunci cand sunt consumate singure, fructele raman in stomac mai putin de o ora.
Glucidele necesita de la doua la trei ore si proteinele aproximativ patru ore. Alte alimente mai complexe, ex: fasole uscata, sunt mai greu de digerat. Datorita concentratiei mari de glucide si proteine, aceste alimente necesita intre cinci si sase ore ca sa fie digerate. Ceea ce este de retinut este ca daca alimentele raman in stomac mai mult timp decat este necesar in mod normal, din cauza unei combinatii de alimente incompatibile, este foarte probabil ca acestea sa se descompuna si astfel procesul nutritional este deteriorat.

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Carnea de porc, fasolele, etc...

| machupicchu a răspuns:

Carnea de miel(nu de oaie) necesita cel mai mare tinp de digerare dintre toate alimentele.

| AvalohAlyn a răspuns:

Friptura, carnea.

| Dan a răspuns:

Alimente prajite(carnea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnea si, in mod sigur, cea de porc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele care contin multe vitamine...
Se digera in 3 ore, cele care contin carbohidrati intr-o ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Carnea de miel, porc, tocăturile, mezelurile din carne de porc, conservele.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carne porc