| BoOoMbOnik a întrebat:

Ce ati pregati de mancare pentru seara asta? vreau idei cat mai multe si nu site-uri cu retete vreau sa imi spuneti voi. funda. daca se poate si modul de preparare

5 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Supa de fulgi de ovaz si tortelloni.
Supa de fulgi de ovaz:
Se curata 3 catei de usturoi, se taie marunt cu cutitul sau cu aparatul pentru usturoi, se pune in oala pentru supa si se lasa sa sfaraie cateva secunde in putin ulei de masline ( daca lasati mai mult, se inverzeste si e toxic). Se adauga fulgii de ovaz si apa calda amestecata cu galina de legume, 2 cuburi. Se adauga sare, piper, se lasa sa dea primele clocote. Usturoiul ii da un gust special, dar nu puternic si este foarte bun contra racelii pe timp de iarna. Se serveste calda.
*trebuie pusa mai multa apa decat credeti ca e nevoie pentru ca fulgii vor absoarbe multa apa si daca nu, va deveni o crema groasa, nu supa.
Tortelloni
Se fierb tortelloni cateva minute in apa sarata ( se pun in apa numai cand apa fierbe deja ). Se scurg. Se topeste o lingura de unt intr-o tigaie, se adauga tortelloni, se pun cateva frunze de salvie, sare, piper. Se amesteca de cateva ori, se serveste cald. Daca tortelloni nu sunt cu carne, inainte de a se pune tortelloni in tigaie, se poate praji kaiser, sunca presata, etc.
Pofta buna si spor la gatit!

| Raniia a răspuns:

Ador serile de iarna cu cartofi copti la cuptor. Spal bine cartofii ii pun la fiert cu tot cu coaja, cand sunt fierti pe jumatate ii scot si dau un jet de apa rece pe ei si-i las sa se raceasca.Tai un cap si -i scobesc, adaug carnat de casa, branza si un ou.Ii dau la cuptor in tava tapetata cu hartie de copt cam 30 minute.Eu si familia mea ii servim cu castraveti. Sper sa-ti fac pofta si spor la gatit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Felii de paine, 1/2 kg de lapte, 3-4 oua, parizer(salam, sunca sau hiar resturi de friptura). Unge cu ulei o cratita, aseaza straturi de felii de paine intre care pui feliile de parizer(sunca sau friptura), apoi branza rasa sau cascaval.Acoperi cu felii de paine, peste care pui branza rasa sau cascavalul.
Apoi torni laptele amestecat cu ouale batute.
Pui cratita la cuptor 20 de minute.
E un preparat simplu si delicios.
Te pup!

| Annonnymous a răspuns:

Eu,nu am preparat pentru seara da la prinz am facut supa! 3 pulpe 2 morcovi 3 cartofi, o ceapa medie nu prea mare, si taietei), spor la munca)