| christian a întrebat:

Ce contin spanacul si urzicile? Cat de sanatoase sunt?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Spanacul contine fier, urzicile vitaminizeaza organismul, elimina anemia, au efect detoxifiant, stimuleaza metabolismul, lupta contra viermilor intestinali, fluidifica sangele.Imi plac foarte mult ambele si sunt extrem de sanatoase.

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sunt sanatoase. Spanacul contine fier si, in general, legumele verzi (stevie, urzici, leurda) contin fier.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cel mai bine citesti ce scrie aici, este foarte complet si corect:
- spanacul: http://gastronomie.ele.ro/Spanacul_pentru_curatirea_organismului_--a10.html
- urzicile: http://sanatate.ele.ro/Urzici_beneficii_si_mod_de_preparare_--a2309.html

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

SPANACUL contine : vitamina B 12, clorofila + fier =regenerarea sangelui si cresterea continutului de hemoglobina, iod, foarte util in intarirea imunitatii organismului, sulf, pentru obtinerea unui par frumos. URZICA ajuta la detoxifierea organismului, fortificarea lui, amelioreaza anemia ajuta la vindecarea ranilor. Ceaiul de urzici este folosit pentru infectii ale tractului urinar, pietre la rinichi, rinite alergice, dureri de articulatii, probleme ale prostatei

| cristi a răspuns:

Contin fier, si sunt antioxidanti buni pentru organism

| Beatrice_6624 a răspuns:

Contin fier, subtiaza sangele si fac foarte bine organismului/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contin foarte mult fier. si sunt recomandate in anemii. urzica curata sangele deci, este binevenita o cura cu zeama de urzici.si ajuta si la interirea radacinii parului.

| pisi dy a răspuns:

Daca ai litiaza ranala (pietre) nu papa spanac!

| alecs_6027 a răspuns:

Sincer nu stiu ce contin... dar stiu ca sunt sanatoaselaughing))