| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face spanacul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Castorus aredreptate, cu cat procesul este mai indelungat, mai ales in fierbere, spanacul devine chiar toxic

6 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Spanacul se gateste rapid, 20sec, intr-o tigaie incinsa in putin ulei de masline cu adaos de sare-piper-nucsoara si un cub de unt la final; frunza trebuie sa ramana verde. sfatul meu este sa gatesti strict cat ai nevoie, evita reincalzirea.

| Delia 75 a răspuns:

Depinde de fiecare bucatareasa.Eu prajesc mai intii carnea, apoi scot carnea din cratita, adaug ceapa tocata maruntsi o las sa caleasca. Spanacul il oparesc in prealabil si apoi il toc. Dupa ce ceapa s a calit adaug spanacul si carnea. Le lasa cu putina apa sa fiarba la foc redus pina scade apa.La final adaug smintina.
Pofta buna.

| rael a răspuns:

Eu il fierb, apoi il toc marunt si fac la el un sos alb, adica il pun intr-o cratita cu ulei, presar 2-3 lnguri faina, invart de doua-trei ori si -l sting cu lapte pana se subtiaza, usturoi zdrobit la sfarsit.
Deasupra ou prajit pentru. copii, pentru mine nimic, imi place gol.
La fel gatesc si primavara urzicile, sunt ffff bune!
Se poate face si ciorba, asemanator cu ciorba de salata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se caleste rapid cu cateva picaturi de ulei sau unt, se adauga lapte sau putin bulien(depinde de fiecare), daca ai nuci adauga cateva, se mananca imediat altfel isi pierde proprietatile sau devine indigest, si metoda clasica, calesti putina ceapa, spanacul proaspat sau congelat, frunzele intregi sau taiate, un dinte de usturoi, 1 lg de bulion, garnitura clasica oul prajit, pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se prepara spanacul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se face spanacul?