| nattyutzza a întrebat:

Ce deserturi pentru weekend stiti! usor de preparat, cuj putine ingrediente si simple! (am 11 ani si doresc pentru parintzi o surpriza!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Foarte frumos din partea ta că vrei să le faci părinţilor o surpriză! Uite, un desert foarte uşor: http://www.lecturirecenzate.ro/2010/12/29/salata-de-fructe/ Poţi să combini ce fructe ai la îndemână. Ideea de bază este să fie un fruct mai dulce şi unul mai acrişor, respectiv unul mai tare şi unul mai moale. Moi şi dulci: pere, banane, moi şi dulci-acrişoare: kiwi, portocale, mandarine, tari şi dulci-acrişoare:mere, nectarine, prune. Restul, ce ai prin casă, miere sau dulceaţă de vişine, nuci sau alune de pădure sau migdale (dar nu sărate), stafide sau curmale (bucăţele). Unele pot lipsi, nu e o nenorocire! Succes!

4 răspunsuri:
| kleorys a răspuns:

Ceau uite o prajitura foarte buna si foarte usor de preparat si nu te costa mult:
Bomboane Raffaello
Ingrediente

- 500 g. lapte praf
- 200 g. zahar pudra
- 100 g. nuca de cocos
- 200 g. unt
- 1 lingura mare smantana
Se amesteca laptele praf cu zaharul cu nuca de cocos si apoi cu untul, lasat in prealabil la temperatura camerei sau incalzit putin la microundewinking in final, cu smantana Se formeaza o compozitie, la care puteti jongla cu ingredientele, adica daca este prea moale si untoasa tongue adaugati lapte praf si un pic de nuca de cocos iar daca e prea tare, mai adaugati putina smantana. Se modeleaza in forma rotunda, bombonele de aceeasi marime si se tavalesc prin nuca de cocos pe care le puteti umple cu cate o aluna sau fistic crud happy Se pun la rece, pe un platou, la distanta de cca. 2 cm una de cealalta, dupa care se servesc cu pofta! tongue
Sper ca te am ajutat!

| Angel7 a răspuns:

Pai
1frumos gest
2niste clatite, suc, cartofi natur etc:d
bafta!

| andreutza05_1656 a răspuns:

Musuroi de cartita, rapid, ieftin si bun!

| LoveMadScience a răspuns:

Clatitelove struck delicioase si usor de facutkiss