| bossmann a întrebat:

Ce dulciuri au grecii si ce inghetata? mersi

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Desert timpic grec Torturi cu ricotta şi lămâie
Iaurt cu căpşuni si mentă si Cremă de orez, Budincă de orez, astea is deserturile ce am gasit eu cit despre inghetata eu cred ca e internationala (( asa ca :))
daca te ajuta si te intereseaza aici ai si retetele http://www.donnamoderna.com/......cette.html

3 răspunsuri:
| carmen_9743 a răspuns:

Eu n-am mancat in Grecia o prajitura buna cu adevarat. Inghetatele sunt de exceptie cu adevarat, apoi m-am gandit de ce si-am gasit singura raspunsul, clima e de vina, nu-ti vine sa mananci ciocolata pe caldura, e mai bun un fruct sau o inghetata.

| rael a răspuns:

Am gasit pentru tine pe Google :
Deserturi si bauturi cu specific grecesc :
Fructe si dulciuri
Fructele proaspete: smochine, portocale, mere si pepene incheie de obicei cina.
In ocazii festive se servesc foietajele.
Fara indoiala cel mai cunoscut preparat de patiserie este baklavaua, facuta din mai multe foi, cu sirop de miere pe deasupra si decorata cu nuci.
Prajiturile cu unt si miere sunt un deliciu pentru dupa-amiezele tarzii cand sunt insotite de o cafea greceasca tare.
Bauturi
Vinurile grecesti sunt faimoase, ele sunt consumate mai ales dupa gustari si cu moderatie.
Ouzo (cu aroma de anason) si berea sunt de asemenea bauturi alcoolice populare.

Cafeaua neagra se consuma chiar la mesele obisnuite.

Si uite aici 2 specialitati grecesti :
...OMAKARONA/
sau mai multe :
www.gustos.ro/retete-traditionale/grecia
Ce stiu eu sigur, e ca aveau pe vremuri cel mai bun serbet de vanilie!

| bossmann explică:

Baklava