| firu a întrebat:

Ce masina de spalat rufe recomandati?
La mine nu dureaza mai mult de 2-3ani.
Ultima o am din decembrie
Indesit sau artic si-au dat duhul.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spală la mână. Se pare ca nu la masinile de spalat rufe este problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai din decembrie până acum are garantie... Asta daca nu ai spălat cărămizi in ea.

| Simpatic a răspuns:

Recomand o masina de spalat de brand, cat mai scumpa, garantie minim 3 ani si sa nu fie din categoria porcariilor acestora care se numesc SLIM, desi trendul actual face ca greu sa mai gasesti ceva non-slim
De ce nu slim? niste idiotenii care fac ca naiba si daca respecti numarul de kg introduse in masina si mai ales pentru ca au o greutate mica, daca folosesti un program de 600-800-1000 de rotatii/min o zapaceste atat de tare ca nu am incredere ca rulmentii nu se uzeaza prematur!
Vin de pe o masina ne-SLIM care m-a tinut 10 ani, nu am vrut sa o reconditionez si am luat una noua, o porcarie slim...
Folosesc calgon si toate cele, masinile mele de spalat arata tipla si dupa ani de folosire, degeaba ce e proiectat aiurea aiurea devine

| relian a răspuns:

laughing siau dat duhul, adic a ceau patit, asa ca idee? In Europa se merge in continuare la fel de prost ca si in anii trecuti, nimic nu fac aia sa remedieze, sa mai faca si ei ceva mai simplu, mai bun.

Dar cum altceva nu ai ce cumpara, aia cumperi.Cauta o masina care sa aiba garantie ceva mai multi ani.

Cauti masini care dau garantie mare la motor, si la computerul masinii, ca restul is metale, alea is scumpe, motor, computer, de fapt cam alea is toata masina laughing plus pompa.

Trebuie sa aiba scris pe undeva la descriere ce garantie ofera, la ce anume etc.
La astea trebuie sa te uiti.Doar nu se strica carcasa de tabla laughing Elementi electrici, aia nu-i cine stie ce.

Nu inteleg de ce continua aia in Europa tot cu acelasi tip de masina care incalzeste apa electric.De acolo pleaca destule probleme.Masina de spalat este bun sa nu incalzeasca ea nici o apa, sa o ia de la robinet, asa cum ai la cada, la dus apa calda, apa rece, asa poti avea si la masina de spalat, masina trage apa cum o programezi tu.

In America asa sunt toate masinile de spalat, nu exista aici masina de spalat sa incalzeasca ea apa.Pai ce faci astepti sa mai inncalzeasca aia si apa laughing ai apa deja calda la robinet.

Plus ca aia cu incalzitu, pot apare probleme, calcar depus pe element, dai cu produse, dau cu mai stiu eu ce.
Aici eu niciodata nu intretin nimic la o masina de spalat, absolut nimic.
Doar masinile de sucat mai trebuiesc curatate asa la citva ani de scame de alea ce se depun pe traseu.

Plus poate ca tu ai gaz sa poti incalzi apa, caz in care este mai ieftin decat sa incalzesti cu curent electric nu?
Ba unia au cetrale pe lemne si au acolo boiler, iarna ar folosi apa calda de acolo, nu platesti nimic sa incalzesti acea apa.

Scuze ca am mai scris si pe linga, dar asa macar sa ai idee ce mai e si prin alte parti.
Eu stii foarte multi romani de aici, care siau trimis in RO masini de spalat, frigidere laughing chiar i-am intrebat cum le folosesc, au spus ca pun transformator.
Eu am spus ca nu merita, dar se pare ca aia stiau ei ce stiau, laughing adica ca produsele de acolo is slabe, mai bun cumperi un transformator si ai ceva bun zeci de ani, decat sa mai cumperi produsele alea trotinete.

Pe aici masinile astea te tin zeci de ani laughing poti sa o ai si 50 de ani fara probleme

| Holiday a răspuns:

Daca se strica atat de repede, inseamna ca problema nu e la ele, ci la tine, nu le folosesti cum trebuie. Deci, orice recomandare ar fi de prisos, la acelasi rezultat se ajunge.

| gabicoo a răspuns:

Bosch.
Vezi să fie făcută în Polonia și să aiba balamaua hubloului din metal.

| ReddY25 a răspuns:

Eu am Arctic de 11 ani si inca isi face treaba.Majoritatea produselor Arctic au fost ce trebuie, sunt de viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Candy SmartPro.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cea mai bună întrebare glumă pe care am citit-o în ultimul timp! În ce bulă trăiți doamnă, să întrebați așa ceva?
Trăiți în mileniul trei, secolul XXI, în care se pune accent pe creșterea consumului, nu pe rezistența produselor!
Un telefon mobil, cu 20 de ani în urmă, îi schimbai bateria, mai mergea la reparat, acum un telefon mobil defect, merge direct la gunoi, căci majoritatea sunt sigilate și nu se pot desface. La fel cu toate obiectele electrocasnice! Majoritatea au componente din plastic, foaie de tablă subțire, electronică multă, iar odată stricate la gunoi!
S-au terminat timpurile în care se puteau repara, refolosi!

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Corect si nu prea, asta nu inseamna ca obiectele trebuie sa fie de unica folosinta.
Inteleg ca acest trend actual s-a adaptat si in industria auto, aceasta industrie aducatoare de atatia bani.
Sunt produse si produse, adevarat numai tin ca in trecut. Nu ai sa vezi televizor sa tina 20 de ani precum tv pe tub din trecut nu?
Cam asa este si cazul masinilor de spalat, totusi 2-3 este foarte putin ca durata de viata, mai ales cand durata de viata tine fix cat garantia happy
Producatorii au si un sistem se numeste durata medie de utilizare si este exprimata in ani, totusi durata nu trebuie confundata cu garantia.
Eu as vrea ca centralele termice sa fie rezistente si sa tina mult mai multi ani, nu sa tot bagi bani in reparatia lor sau sa le inlocuiesti.
Sunt deja la a 2-a si ma seaca ca in viitorul apropiat s-ar putea sa urmeze a 3-a si nu vreau sa spun costurile cu montat, schimbat calorifere, robineti, manopera in general si costul centralei propriu-zis.
Deci da societatea de consum speculeaza prostia, dorinta utilizatorului de a face alegeri obiectiv gresite si de a aduce bani enorm in buzunarele unor producatori, a se vedea Apple de exemplu.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Simpatic):

Privitor la centrala termică, nu ați încercat Romstal?
Este foarte mult plastic și nu uitați că suntem o piață de mâna a treia! Nu uitați cu alimentele ce scandal este că este dublu standard între ce este în România și în Franța, la același supermarket! Doamna, dumneavoastră mergeți personal în Ungaria, Austria și cumpărați aceleași electrocasnice de la aceeași firmă ca în România și veți vedea diferența!

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Salutare, nu am avut niciodata Romstal ci doar Ariston -de care sunt total nemultumit si VIESSMANN care pana acum a fost foarte ok, pe viitor cred ca merg pe pioneri Vaillant.
Am vazut ca arata foarte bine ca si look centralele Motan, insa nu cred ca in momnetul acesta este cineva peste Vaillant, stiu ca sunt printre cei de varf, desi da vorbesc din auzite.
Asa in comert se comercializeaza si promoveaza mai ales Motan, Bosch asta daca ne uitam prin depozitele mari gen Dedeman si nu numai.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Simpatic):

Cum știți, dar eu aș încerca Romstal, pentru că au propriul service și întreținere profesională garantată.

| Smmo a răspuns:

In lipsa de altceva, Whirlpool a tinut destul de mult, dar cel putin unele modele sunt zgomotoase. Turatia e bine sa fie mereu pusa la 400-800, face si zgomot mai putin. Mi s-a recomandat si sa nu incarc cuva la maxim, ca sa traiasca masina mai mult. Trebuie verificate recenziile la modele, ca vanzatorii povestesc multe.
Priza/prelungitorul, instalatia electrica sunt ok?

| Lrs2015 a răspuns:

Ca nu ai grija la mentenanta ei, de aia.