| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre vegetarienii care mananca peste#

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Eu mănânc pește. Rar, dar din acest motiv nu mă consider vegetariană. Îl mănânc nu pentru că am nevoie de proteine și nu am de unde le lua, ci pentru că îmi place foarte mult.
Peștele e tot o sursă de carne, dar mult mai slabă, mai ușor de digerat și cu multe grăsimi benefice (acizi grași Omega etc). Chiar și așa, vegetarienii nu aduc în alimentația lor surse de hrană care au fost obținute prin sacrificare, deci cine consumă pește nu e vegetarian (cică li s-ar spune pescitarieni). Laptele și ouăle sunt acceptate, pentru că animalul nu a fost ucis în prealabil.
Cei care consumă exclusiv produse vegetale (nu lapte, nu ouă, nu miere) se numesc vegani.
Completare la afirmațiile legate de proteinele vegetarienilor: Proteinele se pot lua și EXCLUSIV din surse vegetale: fasole, năut, linte, soia, orez etc. Sunt multe, nu am chef să le înșir. Dar ați înțeles ideea.

10 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu sunt, de fapt, vegetarieni, ci pescitarieni. E incorect sa te declari vegetarian atunci cand consumi carne de orice fel, indiferent de cat de des se intampla.

| NOBODY a răspuns:

Ăia nu mai sunt vegetarieni, sorry.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt vegetarieni, sunt doar persoane cu o alimentatie sanatoasa

| AtateaConditii a răspuns:

Nesimțiți.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Practic,proteinele trebuie sa le ia de undeva.Partea buna.Nu se ingrasa.

| IonutDX a răspuns:

Vegetarieni nu pot fi numiti!
Proteine pot lua din soia, fasole, naut, etc.

| Gatsby a răspuns:

Si daca intervin probleme grave de sanatate si sunt nevoiti sa manance peste#

| AlexCiobi a răspuns:

Nu sunt vegetarieni cu ambitie

Răspuns utilizator avertizat
| sakura021 a răspuns:

Ca nu sunt vegetalieni.