Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce pot baga pe foc ca sa tina mai mult timp focul aprins si sa nu se consume lemne multe?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.olx.ro/oferte/q-carbune-de-vanzare/, am ajutat si eu cateva cazuri cu familia mea, haine, lemne, si chestii cu care am putut sa-i ajut, sarmani oamenii, abia aveau ce pune pe masa, dar asta este lumea. I-am ajutat pe unii dintre ei sa-si faca impreuna cu primaria ajutor social, cat este de putin, erau multi in familie, au putut sa beneficieze de acel ajutor. Multi nu aveau parinti, munceau, fetele gen ca tine, in gospodarie, pregateau acea masa care o aduceau fratii mai mari. Astea sunt vremurile jegoase si nesimtite care au venit. "Aia mari traiesc pe bani", "Aia mici traiesc pe paie". Incearca daca poti sa iei legatura cu primaria, poate face ceva, pentru ca daca esti in situatia aia foarte urata, nu zic acum, in care esti chiar singura... Poate face ceva primarul din comuna/satul vostru, si pentru tine. O avea suflet. Dar este extrem de greu pe timp de iarna, vorbesc pentru ca am vazut, am daruit, si am simtit cum e sa stai pentru cateva ore intr-o casa fara prea multa caldura, e teribil!

36 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Carbuni, rumegus si lemne.

| untu a răspuns:

Daca ai o soba facuta din teracota si caramizi speciale care absorb si retin caldura focului din soba, pune lemne si cand este inflacara mai pune un pumn de coji de nuca si cateva ciucalai! Cojile de nuca si ciucalai de porumb dau foarte multa caldura!

| octav005 a răspuns:

Lemne de fag daca ai. s-au stejar

| ALGator a răspuns:

Izolează camera. Redu încălzirea la strictul necesar (max 23 Celsius) și vei avea un consum mai mic.

| alexandrualind a răspuns:

Carbune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carbuni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De unde iau eu cărbuni?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gasesti carbuni la anunturi, au valoare calorica mai buna ca lemnul si e avantajos la buzunar. Trebuie sa ii cumpere cineva care se pricepe ca sunt si carbuni de calitate proasta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe toate site-urile gen olx.ro gasesti oameni care vand la tonaj carbune, daca nu te interesezi niciodata, nici nu ai sa stii. Esti unul dintre persoanele care intreaba ceva de genul : auzi, da ce facultati exista in Bucuresti? Dar fara macar sa dea o cautare pe google, sa vada ce exista sau nu, la fel si tu, scrii carbune de vanzare si gata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu ști despre ce e vorbă nu te baga te rog ok? am 16 ani, sunt singura

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://www.olx.ro/oferte/q-carbune-de-vanzare/, am ajutat si eu cateva cazuri cu familia mea, haine, lemne, si chestii cu care am putut sa-i ajut, sarmani oamenii, abia aveau ce pune pe masa, dar asta este lumea. I-am ajutat pe unii dintre ei sa-si faca impreuna cu primaria ajutor social, cat este de putin, erau multi in familie, au putut sa beneficieze de acel ajutor. Multi nu aveau parinti, munceau, fetele gen ca tine, in gospodarie, pregateau acea masa care o aduceau fratii mai mari. Astea sunt vremurile jegoase si nesimtite care au venit. "Aia mari traiesc pe bani", "Aia mici traiesc pe paie". Incearca daca poti sa iei legatura cu primaria, poate face ceva, pentru ca daca esti in situatia aia foarte urata, nu zic acum, in care esti chiar singura... Poate face ceva primarul din comuna/satul vostru, si pentru tine. O avea suflet. Dar este extrem de greu pe timp de iarna, vorbesc pentru ca am vazut, am daruit, si am simtit cum e sa stai pentru cateva ore intr-o casa fara prea multa caldura, e teribil!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu esti singura care se chinuie cu gerul laughing si la mine soba frige dar, in casa e frig...cocenii uscati stiu ca incalzesc foarte repede.

Răspuns utilizator avertizat
| GlowingShadow a răspuns:

Vecinii care te supara. laughing

| Laura78 a răspuns:

Sunt lemne care se ard mai repede, altele mai greu. Bine, sunt si mai scumpe acelea, dar te vor ajuta.

| Nistor_Irina_1974 a răspuns:

Motorină

| Covaciu_Paul_2001 a răspuns:

Poti face niste mici gauri jos sub (unde bagi lemnele) ca sa intre aer asta va face sa tina mai mult si sa consume mai putin doar sa nu dai prea multe

| addya a răspuns:

Lemne verzi dar si uscate ard mai greu dar dau si caldura eu asa fac

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru addya):

Lemnele verzi puse pe foc sunt bani aruncati pe cos. Jumatate din puterea calorica este pierduta pentru evaporarea umiditatii care este evacuata pe cos.

| iurii75 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

De acord. În plus mai formează pe pereţii coşului(şi nu numai) o smoală care e greu de îndepărtat şi care în anumite condiţii se şi aprinde ducând la incendii.

Răspuns utilizator avertizat
| Asi82 a răspuns (pentru addya):

Lemnele verzi ard mai greu menținînd focul dar degaja mai puțină căldură de cit cele uscate. Lemnul tare cum ar fi Frasănul, Stejaru, Ulmul degaja o căldură mai mare decat Salcimu, Plopu, Teiul.

| Sciply a răspuns:

Lemne de fag.

| maricicadivorțata a răspuns:

Ai putea baga in buzunar mai multi bani ca sa iti cumperi o centrala si asa nu ar trebui sa se mai taie paduri happy

| Teodora54 a răspuns:

Am văzut că mama inmuia o cârpă (nu de mâini, poți rupe o bucată de cearceaf care nu-ți mai trebuie) în untură. După soba ținea mult, iar mama trebuia doar să mai pună din când în când lemne. Merge și cu motorină happy

| Evharisto1 a răspuns:

Stejar uscat foarte bine, este cel mai bun!

| Alin_Awwr_1991 a răspuns:

Poti pune carbune pana la urma arde mult! Sti ce joaca-te minecraft sa vezi cat o sa dureze big grin

| InSaNe3DG a răspuns:

Pune lemne cât să îți faci o temperatură ok in casă. După, pune pe jar un lemn mai gros, un botuc mai gros. El o sa ardă greu, si iti va da si căldură, deoarece nu are cu flacără.

| Paulsclipiriciii a răspuns:

Poti sa cumperi brighete de rumegus... sunt foarte bune si tin de cald happy bagi una de aia seara inainte de culcare si te-ai rezolvatwinking.

| Buzatoiu_Alexandra_2000 a răspuns:

Exista niste carbuni albi de foc. Baga cateva lemne si verzi si uscate, aprinde focul si baga o jumatate din carbune pe foc.Sau exista un fel de brichete in forma de lemn facute din rumegus si mai multe.Arde de rupe.

| Mtb_Tirmai_1997 a răspuns:

Incearca sa cumpari paleti si sa pui pe foc, costa mai putin tine mai mult si da si caldura.

| avelina a răspuns:

Incearca brighete din rasarita