| Gigiku a întrebat:

Ce reteta de pizza mi-ati recomanda? vreau ceva usor si bun big grin
mersi :*

Răspuns Câştigător
| DeDeTweety a răspuns:

Iti voi da o reteta facuta de mine, fara un nume:
Deci, aluatul cred ca stii sa-l faci.
Umplutura:
ardei, salam, kaizer(bacon), ceapa, cascaval sau branza, masline, gogosar, castravete murat.
daca razi pe deasupra branza va trebui ca la inceput, inainte sa pui vreun ingredient din umplutura, saungi aluatul cu un ou batut.
dar daca folosesti cascaval nu trebuie sa mai folosesti ou.
pui la cuptor, iar la sfarsit pui ketchup pe ea.
gustooos!
fundita?

3 răspunsuri:
| cevabun.ro a răspuns:

Reteta clasica de pizza cu sunca si ciuperci (prosciutto e funghi). Gasesti aici reteta video - http://www.cevabun.ro/pizza-prosciutto-e-funghi/

| lala178 a răspuns:

O reteta de pizza din franzelasmug
Ungi tava de la cuptor cu unt pe toata suprafata, umezesti feliile de franzela cu lapte si le asezi in tava astfel incat sa nu ramana niciun loc liber. Pui peste paine sos de rosii si condimente si apoi poti pune ce vrei tu: cascaval, masline, ciuperci, sunca presata, salam, ardei...
Poti pune deasupra si 2 oua batute si cascaval ras.
O lasi la cuptor in jur de 15-20 min, depinde si de ingredientele pe care le-ai pus pe ea, si gatabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici una foarte simpla. Fundita?;;)

http://gospodini.blogspot.com/2007/09/pizza-din-franzela.html

Avem nevoie de:
- cateva felii de franzela (in functie de cat de mare este tava)
- o cana de lapte
- putin unt
- sos de tomate (raman la parerea ca Sosul de tomate de la Bunica)
- ceapa, sunca, ardei, masline (si ce mai doriti pe pizza voastra)
- 2 oua
- cascaval ras