| GuraLumii a întrebat:

Ce retete ai dori sa inveti cum se gatesc pentru Sarbatoarea Pastelui?
Un meniu special?
Un desert deosebit?

Răspuns Câştigător
| petru a răspuns:

Cu certitudine as dori sa cunos o reteta profund speciala, pe care am gasit-o in ""Cuvantarea despre Postul cel Bun "
citez in continuare : " voi, alegeti/cautati ce este a fi permis in post, insa nici post, nici praznic bun nu infaptuiti, caci hrana Sufletului nu dati si iubirea de semeni este departe de voi, cand nu mancati!""
Da!
Un meniu deplin special, ce incumba si un desert deosebit, a carui secret as dori sa-l am pentru a-l face activ in omenire, este GATIREA Sufletului nostru cu splendoarea Iubirii pentru a o servi Semenilor nostri!
petru b./ Cluj
O! Doamne, Da oamenilor sa praznuiasca iubind-u-se, mereu!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

ORICE mancare trebuie sa fie pe gustul celor care-l consuma.
Ca urmare:
1. Daca gatesc totdeauna gustos, atunci "deosebit" va fi daca-i incomestibil, de nu se poate consuma!
2. Daca gatesc SPECIAL, inseamna ca nu prea gatesc, doar cu ocazii "speciale".
Ca urmare, iti recomand sa gatesti ceva mancare gustoasa, mai neobisnuit pentru cei care o voi consuma, atunci vei culege laude, in ambele cazuri de mai sus! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Retetele traditionale dau farmec sarbatorii in sine, special si deosebit ar fi pastrarea traditiei impreuna cu familia