| Maxim96 a întrebat:

Ce simbolizeaza pentru voi sarbatoarea Pastelui?

Răspuns Câştigător
| dany248y a răspuns:

Sarbatoarea Pastelui simbolizeaza Invierea Domnului nostru Isus Hristos, RASCUMPARATORUL NOSTRU.happy

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Hristos, Pastele noastre a fost jertfit. El este viu in inimile noastre.

| faringosept a răspuns (pentru EmaS):

Cum adica "s-a jertfit"? Isus, cel care jongleaza legile fizicii cum vrea el, se sacrifica? Ce sacrificiu a facut el, prin moartea lui, daca a inviat inapoi avand aceasta putere?
Crestinismul pana la urma ce e? O religie a pacii, iubirii si armoniei? Daca asa este, chiar era necesar ca ea sa apara prin violenta, suferinta, varsare de sange?

| danay72 a răspuns:

In vechiul Israel Pastele simboliza eliberarea evreilor din Egipt.Si Isus sarbatorea aceasta sarbatoare.Luca22:1

| robby212 a răspuns:

Pastele...Pastele simbolizeaza Invierea Domnului, Invierea Celui care ne-a mantuit.Este o intristare mare in Vinerea Neagra si o MARE BUCURIE DUMINICA! Iisus a trebuit sa adoarma pentru a ne mantui si tocmai asa a facut. Oare, cati dintre noi ar rabda asemenea chinuri pentru ceilalti? Cand te gandesti ca El este un Imparat Adevarat, si a facut ce a facut...
Slavit fie in tot neamul si neamul, Slavit fie in vecii vecilor.
Numai bine, Doamne ajuta!

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce susţin unii (prin doctrina cultului lor) SUFLETUL NU MOARE, aşa cum afirmă ei, ci există cu adevărat un loc de FERICIRE VEŞNICĂ, şi un alt loc, de NEFERICIRE, TOT VEŞNICĂ.
Asta nu o spune Biserica, ci chiar cuvintele Mântuitorului:

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

II tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sărbătoarea nu este o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei mai puţin contează!

Sărbătoarea instituie un timp sacru nu prin coincidenţa datei, ci prin sacralitatea Bisericii, a sacramentelor încredinţate acesteia, a tainelor sfinte, a lucrării harului, a rugăciunii. Este cazul foarte multor sărbători, nu doar a Sfintelor Paşti!

Încă de la începutul creştinismului, data cinstirii Paştelui Creştin (nu vorbim de cel iudaic!) s-a propus a se calcula după un anumit algoritm!
Niciodată nu a corespuns cu cel iudaic! Acesta era şi scopul, să nu corespundă, să nu se suprapună!

| Lizzu a răspuns:

Inainte, acum ceva ani, simboliza ceva : invierea lui dzeu.
Totusi imi era neclara toata treaba asta cu o inviere in fiecare an ....pentru totdeauna.

Stii ca aproximativ 80% din populatia credinciosilor trec prin aceasta sarbatoare ca prin apa?
Stii ca multa lume credincioasa habar nu are ce semnificatie are aceasta sarbatoare si pentru ei important este sa manance cat cuprinde stomacul si chiar mai mult, si sa petreaca zilele libere de la stat?

Nu mai inseamna nimic. Prea putini dintre voi se mai amagesc cu asta.

Anul acesta a fost pentru mine prima data cand m-am eliberat de sub aceasta presiune a pastelui si intregului sir de urari si "bucurie".
Bucurie pentru ce? pentru ceva metaforic si abstract?

Pentru mine nu mai inseamna mare lucru acum.
E simpla istorie sau chiar nici atat.

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Ziua invierii, popoare, sa ne luminam! Pastile Domnului, Pastile! Ca din moarte la viata si de pe pamant la cer, HristosDumnezeu ne-a trecut pe noi, cei ce cantam cantare de biruinta.

Ieri m-am ingropat impreuna cu Tine, Hristoase; astazi ma ridic impreuna cu Tine, Cel ce ai inviat. Rastignitu-m-am ieri impreuna cu Tine: Insuti impreuna ma preaslaveste, Mantuitorule, intru imparatia Ta.

Milostivirea Ta cea nemasurata vazand-o cei tinuti in legaturile iadului, spre lumina se grabeau, Hristoase, cu picioare sprintene, laudand Pastile cele vesnice.

Mantuitorul meu, Jertfa cea vie si nejertfita, ca un Dumnezeu, pe Tine insuti de voie aducandu-Te Tatalui, ai sculat pe Adam cu tot neamul, inviind din mormant.

De Te-ai si pogorat in mormant, Cela ce esti fara de moarte, dar puterea iadului ai zdrobit si ai inviat, ca un biruitor, Hristoase Dumnezeule, zicand femeilor mironosite: Bucurati-va! si apostolilor Tai pace daruindu-le, Cela ce dai celor cazuti ridicare.

Praznuim omorarea mortii, sfaramarea iadului si incepatura altei vieti, vesnice; si saltand, laudam pe Pricinuitorul, Cel unul binecuvantat, Dumnezeul parintilor nostri, si preaslavit.

O, dumnezeiescul! O, iubitul! O, preadulcele Tau glas! Caci cu noi ai fagaduit sa fii cu adevarat, pana la sfarsitul veacului, Hristoase. Pe Care intarire de nadejde credinciosii avandu-Te, ne bucuram.

Astazi toata faptura se veseleste si se bucura, ca Hristos a inviat si iadul a pradat.

Pastile Domnului, ca viata ne-a daruit noua si din robia diavolului ne-a izbavit pre noi.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

E doar un poem...

happy

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Dar ce nu simti nimic citindu-l, dar mai ales sa-l auzi cantand?
Daca nu atunci ai inima rece si impietrita.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Nu,nu simt nimic.
Inainte mergeam la slujba si simteam pana la lacrimi.
Nu ma mai emotioneaza imaginile religioase si nu, nu am inima impietrita.

Daca un om nu simte nimic fata de treburile religioase asta nu inseamna ca nu simte nimic nici fata de oameni, animale sau orice altceva.
Vezi? categorizezi oamenii in functie de trairea religioasa. Oamenii nu sunt separati in fond. Religia si societatea ii separa.

In prezent nu mai simt. S-a deschis ceva in mintea mea si nu se va mai inchide la loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sarbatoare pagana! Adevarata inviere nici macar nu e pe acea data si s-au adaugat tot felul de traditii false!

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Darv ce este adevarata Inviere pentru tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Adevata inviere se serbeaza doar intru invierea lui Hristos fara toate traditiile alea. Si cum ar fi acea lumina.O sarbatoare plina de minciuni. Dupa ce au mdificat data cu luni de zile mint oamenii ca lumina pica din cer si nu numai unii mai zic ca doar la ortodocsi pica acea lumina! Eh cand serbezi ceva atat de important ca invierea mantuitorului nu poti sa minti in asemenea hal.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Tu crezi in Hristos?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Da. Tocmai de asta va resping aceste dogme! Hristos este reprezentarea adevarului nu a minciunii! Tu crezi ca Hristos e multumit de halul in care mint popii si de toate traitiile alea?

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Hristos a intemeiat Biserica Sa pe care portile iadului nu o vor birui si ne-a fagaduit ca va fi cu noi pana la sfarsitul veacului acestuia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Biserica sa. Adevarat nu cea Ortodoxa. Asta nu este Biserica sa! Crezi ca un Dumnezeu corect ne-ar arde vesnic in iad? Nu! Deci El ne da puterea de alegere dar nu ne va chinui vesnic pentru o alegere facuta de mintile noastre limitate intro viata asa de mica. Iadul este metafora pentru moarte, cei care ii asculta Cuvantul vor avea parte de viata vesnica, ceilalti vor avea parte de moarte, nici de cum de chinuri vesnice. Asta e inca o aberatie deci.
Daia atati-a oameni din ce in ce mai multi se convertesc de la ortodoxis uite cu ce aberatii veniti.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Fals! Iadul face parte din dreptatea divina.
Satan ne amageste ca nu este iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

N exista Iad ce spui tu este fals! Cum poti sa spui ca un Dumneze iubitori si-ar chinui creatia pe care o iubeste asa de mult vesnic? Asta este si un mare motiv pentru care am renuntat la ortodoxism pentru ca aveti niste convingeri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa convingeri am pus niste punce de suspensie dar nu am continuat deoarece nu vreau sa jignesc iar ortodoxismul desii merita jignit!

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Esti indoctrinat pana-n oase. Cum poti spune ca pedepsesti un om pentru eternitate pentru o fapta care nu este eterna? Ce dreptate e asta?

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Amandoi aveti iluzii, unul mai mare ca celalalt...
Tu mai putin ca el dar lasa-ma sa-ti amintesc ca si Dumnezeu este o gluma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ma tu alegi moartea! Crezi ca mori si gata! Iti respect decizia mergi cu ea mai departe eu stiu ce stiu si gata! Nu mai e nevoie sa imi spui mie bazaconii!

| Aiwendil a răspuns:

Invierea Domnului Iisus Hristos!

| Dumniezău a răspuns:

Nimic.