| ShREKT a întrebat:

Ce sa fac sa rezist cat mai mult fara sa dorm? Inafara sa beau multa cafea, ca deja fac asta.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| spiridus25 a răspuns:

Nu te apropia de dormitor. Daca vrei sa nu adormi, nu te apropia de dormitor. Creierul asocieaza patul cu somnul. De aceea, atunci cand te simti obosit si te pui in pat te va lua somnul imediat. Cel mai bine este sa inchizi usa dormitorului si sa gasesti ceva de facut departe de acesta.

Fa o mica plimbare in aer liber. 20 de minute de miscare in aer liber pe timpul noptii te vor ajuta mai mult decat crezi. Cel mai probabil, aerul rece va face sa iti dispara somnul. Te vei simti mai energic atunci cand te intorci la activitatile dinainte. Ai grija sa nu mergi foarte mult pe jos pentru a nu te obosi.

Stimuli externi. Daca vei porni televizorul sau vei asculta niste muzica vei evita sa adormi. Nu asculta melodii lente, altfel te vei simti si mai adormit.

Sa stai treaz pe timpul noptii este necesar doar daca ai ceva foarte important de facut. Nu rata somnul de noapte multe zile la rand, pentru ca organismul tau are nevoie de odihna.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Incearca sa bei energizante, cafea, sa faci exercitii mereu alte sfaturi nu mai stiu, desi sa stii ca nu e bine sa nu dormi, iti agraveaza starea de sanatate repee si cu efecte de durata. happy

| anamar1a a răspuns:

Psntru inceput, bea energizante sau cafea. Daca nu merg, fa'ti de lucru. Citeste, uite'te la TV sau chiar pe laptop. Consuma multe fructe. Daca stai la casa incearca sa iesi prin gradina/curte. Nu sta intins in pat caci, te poate lua somnul imediat. Incearca sa fi cat mai activ, dar nu prea mult caci de va obosi si mai rau. Hmm...cam atat. Sper ca te'am ajutat. Daca toate astea nu merg, pur si simplu asculta ceva la mp3, dar nu o muzica usoara. Baga ceva rock acolo sau muzica pop laughing Nu ar trebui sa stai treaz noaptea, adica nj e indicat acest lucru caci creierul si chiar organismul au nevoie de odihna. Multa bafta! happy

| anamar1a a răspuns:

Pentru inceput, bea energizante sau cafea. Daca nu merg, fa'ti de lucru. Citeste, uite'te la TV sau chiar pe laptop. Consuma multe fructe. Daca stai la casa incearca sa iesi prin gradina/curte. Nu sta intins in pat caci, te poate lua somnul imediat. Incearca sa fi cat mai activ, dar nu prea mult caci de va obosi si mai rau. Hmm...cam atat. Sper ca te'am ajutat. Daca toate astea nu merg, pur si simplu asculta ceva la mp3, dar nu o muzica usoara. Baga ceva rock acolo sau muzica pop laughing Nu ar trebui sa stai treaz noaptea, adica nj e indicat acest lucru caci creierul si chiar organismul au nevoie de odihna. Multa bafta! happy