| WinxSirenix a întrebat:

Cei aia GASTRONOMIE?

Funda mare si grasa!

Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Stiinta prepararii mancarurilor. Funda? Ca am raspuns prima.

| WinxSirenix explică (pentru SimonaCristina):

Iti place funda mare si GRASA!?

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

"Gastronomia studiază deci relaţia dintre cultură şi mâncare. Se crede cel mai adesea, în mod eronat, că termenul gastronomie se referă exclusiv la arta de a găti, dar aceasta este doar o parte a disciplinei gastronomie, tot aşa cum un bucătar nu este neapărat un gurmand sau un gurmet. Spre neplăcuta mea surpriză, DEX-ul dă o definiţie incompletă, ca în atâtea alte cazuri legate de domeniul culinar: „Arta de a prepara mâncăruri alese sau însuşirea de a le aprecia calitatea, gustul." Conform acestei definiţii, gastronomia este fie artă culinară, fie calitatea de a fi gurmand. Adică ori una, ori alta; nu ambele şi în niciun caz împreună cu alte înţelesuri.

Am zis mai sus „gurmand", şi nu „gurmet", căci pentru DEX este totuna: „Persoană căreia îi plac şi care ştie să aprecieze mâncărurile bune". În opinia mea, un gurmand este un mâncăcios care s-a spălat pe mâini înainte să se aşeze la masă, iar un gurmet este o persoană care înţelege gastronomia şi ştie să aprecieze arta culinară. Nu este musai însă să ştie să gătească. Dacă ştie, cu atât mai bine pentru el.

Haideţi să încercăm să dăm o definiţie gastronomiei… adică una corectă, nu una ca cea din DEX. Eu am ales-o pe cea care urmează, căci mi se pare simplă şi la obiect: „Gastronomia este o disciplină, o combinaţie între artă şi ştiinţă, care studiază componentele culturale ale civilizaţiei, având ca ax central mâncarea." Probabil că nu este perfectă, dar nu am deocamdată alta mai bună."

SURSA : http://www.ana-catering.ro/articole/gastronomia-filozofia-mancarii-1

"GASTRONOMIE
GASTRONOM'IE s.f. |Arta|| de a |prepara|| |mâncăruri|mancare| alese sau însuşirea de a le aprecia calitatea, gustul. - Din fr. gastronomie.
GASTRONOM'IE s. artă culinară.
gastronom'ie s. f., art. gastronom'ia, g.-d. gastronom'ii, art. gastronom'iei"

SURSA : http://www.dictio.ro/dex/dex-gastronomie

| valentingb a răspuns:

Arta de a prepara mâncăruri alese sau însușirea de a le aprecia calitatea, gustul. Un gastronom este un bucatar bun de exemplu.

| SimonaCristina a răspuns:

E prima mea funda... Sunt noua aici. Multumesc pentru ''cadou'' laughing!

| ๖ClaSSic a răspuns:

Gastronomie=arta de a prepara mancaruri alese sau de a le aprecia

| WinxSirenix explică:

Am noua ani sad!

| poateEU a răspuns:

Doamne exista oameni care nu stiu ce inseamna asta? ce lume inculta

GASTRONOMÍE ~i f. Arta de a prepara mâncăruri gustoase (și priceperea de a le aprecia calitatea). /