| Andreea911 a întrebat:

Cine imi da niste retete de dulciuri/prajituri gustoase si simplu de facut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici o reteta gustoasa si usoara in acelasi timp, de prajitura, nu-ti ia nici mult timp s-o prepari, sa stii.
PRAJITURA CU NUTELLA
Ingrediente blat:
1 cup unt (nesarat, si nu margarina)
1 cup zahar
3 oua intregi
1 cup faina
1 lingurita praf de copt stins cu lamaie
Ingrediente crema :
1 lingura unt
3 linguri nutella
Blatul :
Untul moale (la temperatura camerei) se freaca cu zaharul, cind devine cremos se adauga cite un ou pe rind pina se incorporeaza cele 3 oua, apoi faina la fel cite putin pina se incorporeaza si apoi praful de copt stins cu lamaie.
Blatul arata ca o crema mai goasa, daca ridici mixerul sus nu curge, ci sta frumos.
Se coace la foc redus pina de devine auriu si apoi se lasa la racit.
Crema: 1 lingura unt + 3 linguri nutella se freaca bine cu mixerul si apoi se intinde peste blatul rece.
Deasupra se presara ce ai prin casa, poti de pilda sa pui peste jumatate de tava niste chestii colorate si peste celalata jumatate, nuca de cocos, dar se poate pune ciocolata alba rasa, sau orice.
Mie mi-a iesit destul de buna oricum.
Te pup!

6 răspunsuri:
| xBya a răspuns:

Salamul de biscuiti e foarte bun si usor de facut. Reteta o poti gasi si singurica pe google friend.

| FlAiser a răspuns:

Clatite(uitate pe net cum se fac) ciocolata topita(incalzesti ciocolata) si bomboane (mergi la magazin si cumperi)

| PrincessSophie a răspuns:

Http://www.papabun.com/ aici gasesti multe, bune si usoare. Spor.

| Andreea911 explică:

Preferam mai bine o singura reteta pe care ati incercat-o, decat atatea site-uri.Va multumesc oricum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea911):

Buna!
Uite aici o reteta gustoasa si usoara in acelasi timp, de prajitura, nu-ti ia nici mult timp s-o prepari, sa stii.
PRAJITURA CU NUTELLA
Ingrediente blat:
1 cup unt (nesarat, si nu margarina)
1 cup zahar
3 oua intregi
1 cup faina
1 lingurita praf de copt stins cu lamaie
Ingrediente crema :
1 lingura unt
3 linguri nutella
Blatul :
Untul moale (la temperatura camerei) se freaca cu zaharul, cind devine cremos se adauga cite un ou pe rind pina se incorporeaza cele 3 oua, apoi faina la fel cite putin pina se incorporeaza si apoi praful de copt stins cu lamaie.
Blatul arata ca o crema mai goasa, daca ridici mixerul sus nu curge, ci sta frumos.
Se coace la foc redus pina de devine auriu si apoi se lasa la racit.
Crema: 1 lingura unt + 3 linguri nutella se freaca bine cu mixerul si apoi se intinde peste blatul rece.
Deasupra se presara ce ai prin casa, poti de pilda sa pui peste jumatate de tava niste chestii colorate si peste celalata jumatate, nuca de cocos, dar se poate pune ciocolata alba rasa, sau orice.
Mie mi-a iesit destul de buna oricum.
Te pup!