| ionelabella a întrebat:

Cine imi da retetele de la tiramisu,clatite, alba ca zapada si snickers?

Răspuns Câştigător
| JokerMato a răspuns:

Ngrediente reteta Tiramisu cu crema mascarpone:

500 g mascarpone
400 g piscoturi
250 ml espresso sau cafea tare
3 linguri zahar pudra
3 oua
o lingura cacao
3 lingurite amaretto sau o lingurita esenta migdale

Tiramisu cu mascarpone ingrediente reteta
Modul de preparare a retetei:
Pentru a obtine aspectul atat de familiar din cofetarie, prajitura tiramisu va trebui sa incapa la fix intr-o tava. Astfel va avea sustinere laterala si vom elimina riscul curgerii cremei mascarpone. 400 g de piscoturi inseamna 48 piscoturi, din care eu am folosit fix 40 - tiramisu a fost asamblat intr-o tava cu dimensiunea 20x30 cm.
Tiramisu cu crema mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu crema mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura
Pentru crema mascarpone folosita la tiramisu va trebui sa scoatem din timp de la frigider toate ingredientele necesare, deoarece acestea vor trebui sa fie la temperatura camerei. De asemenea, un amanunt important in prepararea retetei de tiramisu este utilizarea unei cafele foarte tari. Chiar daca unii vor considera ca este un fel de pleonasm, am intitulat aceasta reteta "Tiramisu cu mascarpone" deoarece am vazut ca pe internet exista foarte multe retete de tiramisu fara mascarpone.
Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu crema mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura
Spargem cele trei oua si separam galbenusurile de albusuri. Punem galbenusurile intr-un vas, adaugam trei linguri de zahar pudra si le amestecam pana cand acestea isi schimba consistenta si culoarea. Peste compozitia obtinuta adaugam 500 g mascarpone (doua cutii) si continuam sa amestecam cu mixerul pana cand crema se leaga. In cazul in care nu avem lichior amaretto la indemana, adaugam in crema pentru tiramisu o lingurita cu esenta de migdale.
Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura
Batem spuma tare albusurile, dupa care turnam peste ele crema mascarpone si amestecam incetisor, de jos in sus, pentru a nu se lasa prea mult albusurile (este total nerecomandata utilizarea mixerului!). Apoi introducem crema pentru tiramisu in frigider si o lasam acolo pana cand terminam de pregatit primul strat de piscoturi. Trecem rapid prin cafea ambele parti ale fiecarui piscot - piscoturile pentru tiramisu nu ar trebui sa fie imbibate cu cafea, ci doar umezite putin (in caz contrar, ne vom alege cu un tiramisu "flescait").
Tiramisu cu crema mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura Tiramisu cu mascarpone preparare reteta prajitura
Cafeaua pentru tiramisu trebuie sa fie neindulcita, neaparat rece si amestecata cu trei lingurite de amaretto (caz in care, evident, nu mai este necesara esenta de migdale in crema). Asezam in tava primul strat de piscoturi (acoperind cu bucatele mici spatiile goale, exact cum se vede in fotografiile retetei) peste care intindem jumatate din crema mascarpone. Asezam deasupra un al doilea strat de piscoturi si apoi peste acesta turnam restul de crema mascarpone. Prajitura tiramisu se pudreaza cu o lingura de cacao si se poate servi dupa ce a fost tinuta la frigider macar o ora. Nu este important, dar ca un mic pont: am observat ca tiramisu este mult mai aspectuos daca se pudreaza cu cacao chiar inainte de a fi servit.
Ingrediente reteta Pancakes / Clatite americane:

o cana faina
2 oua
3 linguri unt topit
o lingura zahar
o lingurita praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
o lingurita esenta vanilie
un praf de sare

Pancakes-Clatite-americane-ingrediente
Modul de preparare a retetei:
Astazi avem pancakes (cunoscute si sub numele de clatite americane) in meniu, un desert american care in ultimul timp incepe sa prinda din ce in ce mai mult si la noi. Amestecam intr-un vas untul topit cu cele doua oua. Adaugam zaharul, praful de copt si esenta de vanilie.
Pancakes-Clatite-americane-03 Pancakes-Clatite-americane-04 Pancakes-Clatite-americane-05
Stingem bicarbonatul de sodiu cu o lingura de otet sau sare de lamaie. Il amestecam putin pentru a fi siguri ca s-a dizolvat si il adaugam in vasul cu compozitia pentru pancakes.
Pancakes-Clatite-americane-06 Pancakes-Clatite-americane-07 Pancakes-Clatite-americane-08
Incepem sa adaugam faina, presarand-o putin cate putin si amestecand pana cand se incorporeaza. Consistenta compozitiei de pancakes trebuie sa fie asemanatoare cu cea a iaurtului, adica putin mai groasa decat cea pentru clatite.
Pancakes-Clatite-americane-09 Pancakes-Clatite-americane-10 Pancakes-Clatite-americane-11
Lasam compozitia sa se odihneasca un sfert de ora pentru a obtine niste pancakes-uri foarte pufoase. Apoi punem jumatate de polonic de compozitie in tigaia incinsa. Lasam la foc mediu si intoarcem pe partea cealalta in momentul in care pancake-ul se umple de bule (aprox. doua-trei minute pe fiecare parte).
Pancakes-Clatite-americane-12 Pancakes-Clatite-americane-13 Pancakes-Clatite-americane-14
Pancakes-urile pot fi servite ca atare sau in combinatie cu sirop, gem, dulceata, frisca si orice altceva va poate trece prin cap. Eu le-am servit cu o combinatie de gem de mure si smantana (200g smantana si trei lingurite dulceata).
Ingrediente Prajitura Alba ca Zapada:

Pentru blat:
7 linguri zahar
7 linguri ulei
7 linguri lapte
1 ou
1 lingurita amoniac stins in otet
faina
Pentru crema:
1 litru lapte
6 linguri zahar
4 linguri faina
esenta de vanilie
coaja de lamaie
jumatate pachet de unt
1/4 sucul unei lamai
nuca de cocos

Prajitura Alba ca Zapada, Nota 4.5 din 5 bazat pe 109 voturi
Rating: 4.5/5 (109 votes cast)

Este intr-adevar alba ca zapada si la fel de pufoasa ca un fulg de nea. O prajitura fina si frageda, cu o crema de vanilie de-a dreptul savuroasa.

Aceasta reteta de prajitura are un grad redus de dificultate, astfel incat poate fi gatita chiar si de gospodinele care se afla la inceput.

1. Incepeti prin a prepara aluatul pentru foile de prajitura:

Intr-un vas potrivit amestecati cantitatile de lapte, zahar, ulei si ou. Apoi umpleti o lingurita cu amoniac. Lingurita sa fie rasa si nu cu varf, pentru ca altfel foile de prajitura vor mirosi puternic. In lingurita rasa de amoniac turnati cateva picaturi de otet, cat sa acopere intreaga cantitate. Veti observa ca acesta incepe sa fermenteze imediat. Il adaugati in vas, amestecati si incepeti sa adaugati faina. Adaugati faina in ploaie pana cand aluatul devine usor de modelat. Impartiti aluatul rezultat in trei parti egale.

Am atasat o fotografie pentru a vedea ce consistenta trebuie sa aiba aluatul la final.

Aluat prajitura alba ca zapada

2. Intindeti o foaie subtire din fiecare bucata de aluat. Eu am folosit fundul unei tavi normale de cuptor, deasupra careia am asezat hartie de copt. Am rulat foaia direct pe hartia de copt, am pus-o pe fundul tavii si am introdus-o la cuptor.

Preincalziti cuptorul.

Foile fiind foarte subtiri, se vor coace imediat, in aproximativ 3-5 minute. Asa ca…stati cu ochii pe ele si cand marginile devin aurii scoateti foaia din cuptor. Repetati astfel pentru fiecare foaie.

Asa arata foaia scoasa din cuptor:

foaie alba ca zapada

Lasati foile sa se raceasca, acoperite de un prosop de bucatarie curat.

3. Pregatiti crema, astfel:

Puneti pe aragaz, intr-o cratita de marime medie, laptele cu zaharul, la fiert. Cand a fiert, dati focul mic si adaugati pe rand lingurile de faina. Amestecati cu un tel.

lapte alba ca zapada

Amestecati constant pana cand continutul se ingroasa.

crema alba ca zapada

Dati deoparte si lasati sa se raceasca putin.

Untul, taiat bucatele mici pentru a se topi mai usor, se adauga in compozitia de crema. Adaugati coaja rasa de lamaie, sucul de lamaie si esenta de vanilie. Amestecati pana cand se omogenizeaza (pentru un rezultat sigur, eu am folosit mixerul).

4. Asezati pe un platou prima foaie. Intindeti deasupra un strat de crema. Puneti foaia a doua si un alt strat de crema. Urmeaza foaia a treia si un strat de crema deasupra.

reteta prajitura alba ca zapada

Peste ultimul strat de crema presarati nuca de cocos din belsug.

Eu am asezat foile pe un platou apoi am taiat cu grija marginile foilor pe care nu am reusit sa le suprapun uniform, pentru ca prajitura sa aiba un aspect placut.

alba ca zapada

Introduceti la frigider si lasati prajitura alba ca zapada pana a doua zi.

Taiati si serviti. Veti observa ca, stand peste noapte, blatul s-a fragezit si prajitura arata mult mai bine acum.

Pt blat:

7 albusuri
7 linguri zahar
200 g nuca macinata
4 linguri faina
1 lingurita praf de copt

Pt glazura 1:

200 g ciocolata alba
2 linguri ulei

Pt crema:

12 linguri zahar
200 g unt
7 galbenusuri
200 g alune prajite (eu am pus arahide)

Pt glazura 2:

200 g ciocolata cu lapte (sau neagra)
2 linguri ulei

Portii: 0Portii: 0
Timp de preparare Timp de preparare: sub 60 minute

ExploraCuisine
Bucataras incepator
Reteta pe placul a 67 bucatarasi
[Pin It]

Taguri:
prajitura snickers, desert, crema caramel, nuci, glazura, retete Prajituri

comenteaza
Mod de preparare reteta Prajitura Snickers

Pt blat: preincalzim cuptorul la 180 grade si tapetam o tava cu hartie de copt.
Separam albusurile de galbenusuri si batem albusurile spuma. Adaugam zaharul treptat si batem pana se topeste. Adaugam nuca macinata amestecata cu faina si cu praful de copt.

Incorporam cu o lingura usor, fara a apasa compozitia.
Intindem bezeaua in tava tapetata si introducem in cuptor pentru aproximativ 20-25 minute (depinde de cuptor).

Cand blatul este usor rumenit, scoateti tava din cuptor.

Lasam sa se raceasca pe un gratar si ne ocupam de glazura 1:
Intr-un vas pe aburi topim 200 g ciocolata alba cu 2 linguri ulei, amestecam bine si turnam peste blatul racit si o intindem frumos.

Dam la rece pana se intareste ciocolata total. (Eu o pun de obicei in congelator, sa se inatreasca mai repede, daca nu respectati pasul acesta riscati ca ciocolata alba sa se amestece cu crema).

Intre timp ne ocupam de crema:

Intr-o craticioara caramelizam cele 10 linguri de zahar la foc mic.

Cand zaharul e topit complet, adaugam untul si amestecam bine.

Lasam sa fiarba la foc mic, pana cand untul se amesteca cu zaharul topit.
Amestecam galbenusurile cu cele 2 linguri de zahar si le adaugam la crema de caramel impreuna cu alunele prajite.

Amestecam continuu si lasam sa fiarba pana cand crema incepe sa se ingroase.

Dam la frigider pana cand crema e complet racita (eu o pun in congelator)
Cand e complet rece intindem crema peste blat. (daca crema nu e rece, va topi glazura alba)

Dam la rece din nou prajitura, pentru ca crema sa se intareasca. Cand s-a intarit, facem glazura 2 la fel ca si 1: topim ciocolata neagra cu 2 linguri de ulei pe aburi si o intindem peste crema de caramel.
Dam la rece pentru cateva ore. Servim cu multa multa pofta!

Va zic ca nu va puteti opri din mancat laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru JokerMato):

Bună, @NaNaloveKpop!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @NaNaloveKpop este :
Tiramisu cu crema mascarpone - http://www.barbatlacratita.ro/2012/02/tiramisu-cu-mascarpone.html

Pancakes / Clatite americane - http://www.barbatlacratita.ro/2010/11/pancakes-clatite-americane.html

Prajitura Alba ca Zapada - http://www.samancam.ro/retete-de-prajituri/prajitura-alba-ca-zapada-372/

Prajitura Snickers - http://www.bucataras.ro/retete/prajitura-snickers-20758.html

Toate cele bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JokerMato):

Buna!
Cand dai copy-paste, indica si SURSA de unde ai luat retetele, da?
O dupa-amiaza placuta!
Te pup!

| JokerMato a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc!

7 răspunsuri:
bursuc001
| ANAD77231 a răspuns:

Www.bucataras.ro, spor la... dulce