| diana_3977 a întrebat:

Cine imi poate da "istoria" salatei boeuf? imi trebuie la scoala
funda

Răspuns Câştigător
| Fineness a răspuns:

Desi numele acestei salate de boeuf suna frantuzeste, mancarea are de fapt la baza o salata germana, unsa cu o clasica "mayonnaise". Francezii fac ceva asemanator, dar cu alt sos si numai din legume, spunandu-i "macedoine", germanii fac amestecul din carne si legume fierte cu muraturi dar ii pun sfecla rosie si sos rozaliu, zicandu-i "salata berlineza", iar prin jur exista, asa zisa salata "a la russe". Asa ca ne aflam in fata unui paradox deopotriva nationalist si cosmopolit: salata boeuf este pana la urma, o mancare strict romaneasca, dar cu nume strain si facuta din combinarea a doua preparate straine. Oricum nu exista sarbatoare romaneasca de toamna-iarna-primavara, fara galbena, rotunjita salata de boeuf, frumos colorata si pe dinauntru si pe dinafara, ornata cu gogosari rosii si maslinute, cum se cuvine.