| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate da si mie o reteta cat mai simpla pentru o prajitura? sau orice alt desert care se prepara cat mai repede si cat mai usor happy multumesc happy

Răspuns Câştigător
| cristina_6456 a răspuns:

Pot face foi de napolitane umplute iti dau o reteta delicioasa Foi de napolitane, o ciocolata simpla, 2oua, 100g nuca de cocos, o margarina, 150 gr zahar si daca vrei optional mai poti pune nuca taiata marunt. Topesti margarina adaugi zaharul, ciocolata si cand sunt toate topite adaugi nuca de cocos pui deoparte sa se racoreasaca putin apoi adaugi ouale batute si umpli foile eu de obicei folosesc 4 foi d napolitana este delicioasa. Pofta buna

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cremele dr. Oetker se prepara in 2 minute si sunt gustoase si parfumate. Mira

| cristina_6456 a răspuns:

SALAM DE BISCUITI
100g zahar, 100ml apa sau lapte( eu folosesc lapte e mai gusos, poti folosi si lapte praf ), 50 gr margarina, 2 pliculete zahar vanilat sau rom, 350gr biscuiti si 2 ling cacao, stafide, nuca, rahat etc.
MDP
Se sfarama biscuitii, apa cu zaharul se pun la fiert pana se face ca un sirop, se adauga margarina si se lasa pana se topeste. dupa ce sa topit se toarna compozitia intr-un castron mai mare sa se poata amesteca totul bine. apoi se pun ingredientele peste margarina topita, jumatate din cantitate de biscuiti, cacao, biscuiti, stafide, nuca etc zaharul vanilat.Se ia o foaie de ciolofan, folie de bucatarie si se unge cu unt, nuca de cocos sau nuca pisata se pune compozitia si se ruleaza cu ajutorul foliei se da la frigider pentru cateva ore. e simpla de facut si nu necesita coacere

| Dl.Inginer a răspuns:

Eu sunt expert in fripturi la deserturi nu ma bag(ajut cu mancatul doar laughing), joy cred ca iti poate da o reteta delicioasa, a inceput sa o copieze f bine pe mama.winking

| just|breathe a răspuns:

Uite o reteta de post cu incrediente pe care le ai mereu la indemana, foarte usor de facut si fff. gustoasa:X:
- 1\4 zahar(un sfert de kg)
- 1\4 apa
- 3 linguri mari de gem
- 3 linguri ulei
- 2 linguri cacao
- arome-rom sau(si) lamaie rasa
- 1 lingura rasa bicarbonat stins cu otet
- nuci -un pumn sau doua (cat ai si cat vrei)
- 2 cani de faina(300 de grame)
SA IASA UN ALUAT MOALE
-----------------------------------------------------------
Se coace in tava unsa cu ulei si faina.
Spor la lucruwinking

| just|breathe a răspuns:

Cu placerewinking:*

| madonica a răspuns:

Cauta pe net sau mie imi ies cel mai bine la cofetarie.....Glumeam,spor la multe prajituri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai rapid desert este o salata de fructe, se prepara in casa si in loc de frisca se pune iaurt natur, este sanatos, fara zahar, fara unt, fara...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsurihee hee tongue :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc :*