| pringles a întrebat:

Cine imi spune retete turcesti?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Hai sa te indulcesc happyhmm yami yami
PRAJITURA TATLI
Ingrediente:
1 PAHAR ULEI
1 PAHAR(MARE) FAINA
1 PAHAR (MARE) GRIS
1 OU
1 PLIC PRAF DE COPT
1 PLIC ZAHAR VANILILAT
20 g NUCA DE COCOS SAU NUCA PISATA

PENTRU SIROP
1 PAHAR (MARE) DE APA
1.5 PAHAR (MARE) ZAHAR
1 LINGURA ZEAMA DE LAMAIE

Mod de preparare:
SE AMESTECA ULEIUL, FAINA, GRISUL, OUL, PRAFUL DE COPT STINS CU LAMAIE SI ZAHARUL VANILILAT INTR-UN VAS. SE OBTINE O COCA MOALE CA LA CHEC. INTR-O TAVA UNSA SE TOARNA COMPOZITIA SI SE DA LA CUPTOR CIRCA 20 DE MIN (PANA SE RUMENESTE SE POATE INCERCA CU PAIUL)
SIROPUL
SE PUNE LA FIERT APA, ZAHARUL CU ZEAMA DE LAMAIE SI SE FIERB PANA SE LEAGA
DUPA CE SE SCOATE ALUATUL DIN CUPTOR SE TAIE PATRATELE EGALE SI SE TOARNA SIROPUL PESTE
SE PRESARA DEASUPRA NUCA DE COCOS SAU NUCA PISATA DUPA PREFERINTA
SE LASA 1 ORA SA TRAGA SIROPUL SI APOI SE POATE SERVI
POFTA BUNA!

5 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Chiar ieri am facut o mancare super buna : http://www.condimenteweb.ro/index.php?module=retete&categorie=vita&rid=191

eileen
| eileen a răspuns:

Am facut mai demult o baclava made in turcia, foarte buna. Uite aici reteta: http://eileen-cuisine.blogspot.com/2009/03/baclava-cu-fistic.html

Janina
| Janina a răspuns:

Http://www.gustos.ro/retete-traditionale/turcia

poti incerca aici :P
pofta buna :)