| tradaro a întrebat:

Cine stie cum se prepara Potage a la chasseur?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

laughing.sau mai degraba "supa vanatoreasca".nu`i asa tradaro? vrei sa ne testezi cunostiintele la lb franceza?hee heelaughing). uite o reteta happy
Ingrediente
1 fazan
zarzavaturi pentru supa: morcovi, patrunjel, telina, pastarnac, o fasie de ardei
1 ceapa
2 catei de usturoi
sare si boabe de piper
Se pune totul la fiert intr-o oala incapatoare (4-5 litri)...la foc mic... dupa care se strecoara si se serveste!
...de preferat cu taitei de casa!

De retinut: grasimea ce se ridica deasupra, va fi pusa intr-un bol, pana ce supa e gata. Ea va fi repusa in oala, la sfarsitul fierberii, ca sa nu se tulbure supa.

Pe langa culoarea galbena, frumoasa, a avut si un gust extraordinar. Bogdi a papat un bol intreg! laughing)
Pofta buna!@

2 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Este o supa consistenta cu bucati de vanat happy

| stetoscop a răspuns:

Eu am gasit ceva care s-ar putea sa te ajute. blushing

Potage chasseur aux pâtes:
Ingrédients: pour 100 personnes
-Bouillon de poulet: 500 gr / 25 l
-Fagottini fromaggio SG
-Lait de coco
-Huile végétale: 1 l
-Oignons en cubes SG
-Carottes en cubes SG
-Champignons SG
-Oignons hachés
-Coriandre UF
-Poivre, sel
Préparation: Faites étuver les légumes dans l’huile végétale. Ajoutez le bouillon de poulet et l’eau et portez à ébullition. A la fin du temps de cuisson, ajoutez les dés de poulet et le lait de coco. Assaisonnez la soupe en ajoutant les oignons hachés, les feuilles de coriandre, du sel et du poivre.
SG= produit surgelé
UF= produit ultra-frais
B= produit sur demande