| Monique27 a întrebat:

Cine stie retete de dulciuri de vara cat mai racoritoare si mai usor de facut?happyfunda.

Răspuns Câştigător
| adrian4k a răspuns:

E interesant să faci cu mâna ta lucruri pe care te-ai obișnuit să le cumperi, lucruri pe care nu te-ai gândi niciodată să le faci acasă pentru că-ți închipui că e foarte foarte complicat. Cum ar fi înghețata, de exemplu. Ei bine, să faci înghețată e foarte simplu, îți trebuie doar un congelator, ingredientele potrivite, care-s puține și ceva răbdare. Iată cum am făcut eu cea mai simplă înghețată la care mă pot gândi acum:

Mai întâi am procurat ingredientele: iaurt gras (pe care l-am pus la strecurat într-o sită fină, să piardă cât mai mult din zer), lapte condensat și îndulcit (se găsește-n Carrefour ori poate fi comandat de pe site-ul oficial) și câteva linguri de dulceață de fructe (am mereu mai multe tipuri acasă, de data asta am făcut un amestec). Dacă vreți o înghețată cu un conținut de zahăr chiar mai scăzut de atât, folosiți o mână de fructe de pădure proaspete ori congelate în loc de dulceață. Ori puteți să renunțai la fructe și să aromați amestecul de lapte&iaurt cu semințele dintr-o păstaie de vanilie, o linguriță de rom sau o lingură de ciocolată neagră zdrobită cu blenderul sau rasă foarte fin. Am amestecat iaurtul cu laptele (300 gr iaurt+200gr lapte=love) Am pus în poveste ducețurile (fructe de pădure, combinate), cam trei-patru linguri.Am amestecat cu blenderul, să obțin o compoziție cât mai omogenă.Am turnat compoziția într-o tavă pe care am pus-o în congelator. Am amestecat cu furculița în compoziție pentru a rupe cristalele de gheață. Cam o dată la o oră. Am amestecat de trei ori. După patru ore, înghețata a fost bună de mâncat.bafta!

3 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Salata de fructe. Pui banane, portocale, kiwi, mere, si un iaurt de fructe. Toate astea taiate (mai putin portocalele). Stiu ca facea mama. Un iaurt, nu conteaza de care, mama punea casa buna. Si le amestecai. Iesea buna happy

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Dulciuri de vara? inghetatabig grin