| iFollowRivers a întrebat:

Cine stie sa imi zica mancare specifica Zonei Moldova? fundahappy

Răspuns Câştigător
| Luka杀手的女孩 a răspuns:

Poale in grau,bors rosu,parjoale cu piure, mancarea de gulii, mancare de pui cu vinete.
Sau mai bine iti dau un link http://www.retete-gustoase.ro/......ei-moldova
Sper ca ti-am fost de ajutor

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! sarmalutele cu smantana si mamaliguta, tochitura, branza cu smantana si mamaliguta, si un pahar cu vin bun de butucsmugsmug

| Minnie a răspuns:

Parjoale

| DeutzaMyky a răspuns:

Eu cand am fost in Moldova am mancat mancare specifica acelei zone : Poale in brau (care nu stiu cum se faclaughing ), tochitura moldoveneasca si parjoale.
Parjoalele sunt un fel de chiftele mai mari.Iar tochitura lor difera de a noastra, a muntenilor prin faptul ca nu se adauga bulion/suc de rosii/boia etc.ci se lasa foarte putina zeama, de fapt ulei.Contine: carnaţ (aşa se spune in Moldova),carne de porc (puplpă de obicei),slăninuţa afumata,costiţa etc,usturoi,ceapă,piper, dafin, sare (delicat) ş.a. şi se serveşte cu mămăłiguţă peste care se pune un ou ochi si se rade branzică. yamii:X

| caractere a răspuns:

Tochitura.
De fapt, etimologic, tochitura este o "topitura", in dulcele grai moldovenesc.
Tochitura, ca mancare, reprezinta o amestecatura de bucati de carne, prajite cu ceapa. Se serveste cu mamaliguta.

| caractere a răspuns:

Tocanita de pui transilvaneana, zici?! Cred ca am lipsit la lectia asta de geografie, unde transilvania este in moldova.
Eh, asa reiese la un copy-paste brut... big grin

| Reiikó a răspuns (pentru caractere):

Am vrut sa scriu Moldoveneasca. Stii cumva cum modifici raspunsul, caractere? Daca stii zi-mi si mie te rog!

| caractere a răspuns (pentru Reiikó):

Intri pe sectiunea "raspunsurile mele" si acolo cauti raspunsul dat, si apesi butonul "editeaza". Refaci textul.

| ChrissD a răspuns:

Bulzul,supa de taietei si jumari prajite.

| Georgiana_5221 a răspuns:

Sarmale,supa de perisoare