| Lorenyk a întrebat:

Ciocolata amaruie ingrasa?

21 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Un patratel din cand in cand, nu.

| Lory_2572 a răspuns:

Din pacate da...ingrasa si asta, numai ca ceva mai putin, caci contine aprox.70% cacao. Daca mananci 1-2 patratele de ciocolata amaruie pe zi nu o sa te ingrasi.Chiar e indicata aceasta cantitate, fiind si sanatoasa.

| DiMoDi a răspuns:

:rolling on the floor Bună întrebarea!hee hee
Orice ciocolată îngraşă, la fel ca orice dulciuri, indiferent de aromebig grin De fapt, dacă faci cură de slăbire, îngraşă, cam tot ce ai chef să mănânci... dacă nu... norocul tău şi "Poftă bună" big grin

| JustMeFlory a răspuns:

Da.In viata tot ce e bun ori este imoral, ilegal sau ingrasa...winking
Desi are mai putine calorii, mancata in exces ingrasahappy

| Silvia a răspuns:

Nu ma intereseaza.eu o ador love strucklove strucklove struck

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu stiu sigur, dar stiu ca e recomandata la diete...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Orice ciocolata ingrasa. Dar la cat de buna e nu cred ca mai conteazawinking

| alina88 a răspuns:

Da draguta. Tot ciocolata e, bine are mai putine calorii fata de aia cu fel si fel de creme, dar are si ea indeajunse calorii.

| Ralux a răspuns:

Orice ciocolata evident, ingrasa insa are un numar mai scazut de calorii.In cure de slabire daca nu te poti abtine de la ciocolata, femeile mananca ciocolata amaruie.Cu cat procentajul de cacao este mai mare, cu atat are mai putine calori. Exista mai multe tipuri de ciocolata amaruie:45%, 57%, 75% sau 85%.(cea mai buna fiind cea de 85%). Deci recomand ciocolata amaruie decat cealaltabig grin.

Shin
| Shin a răspuns:

Ingrasa mai putin decat alte ciocolate... Cu cat are un procentaj mai ridicat de cacao cu atat ingrasa mai putinwinking
Shin.

| alexandra14 a răspuns:

Se spune ca ciocolata amaruie nu ingrasa asa de mult cat altele...

| antonemarian a răspuns:

Salut. Imi spuse cineva o data ca da, dar nu la fel de mult ca cea dulce. In fine, problema nu e ca "te ingrasa", dar important e ca trebuie sa faci si ceva miscare, ca sa poti da jos ce pui. Fie ca e vorba de sport, sex sau altceva. Daca o sa faci orice sport crede-ma ca poti sa mananci si ciocolata dulce[twink]winking.

| Klara a răspuns:

Iti recomand Heidi Dark cu 85% cacao. Foarte buna ciocolata! Si nu ingrasa asa usor.

| Puiutz a răspuns:

E foooarte bunaaalove struck. si nu ingrasa mult. ca si ciocolata normala de exemplulaughing. da daca exagerezi si cu cea amaruie.cam da.ingrasa.
byee:*

| adyth a răspuns:

Si mai adaug.ciocolata din cacao...aia calumea, nu toate prostiile astea din comert. e buna impotriva cariilor din cate am auzit, si cacao contine calciu, magneziu, potasiu. Ciocolata neagra e buna...aia cu patratele mari si tarihee hee
Este chiar indicat sa mananci ciocolata, dar anumite cantitati.

| Rebecca86 a răspuns:

Nicio ciocolata nu ingrasa daca este mancata cu masura. Daca mananci o patratica de ciocolata, chiar nu ai cum sa te ingrasi. Ciocolata amaruie nu are tot felul de creme si contine cacao care are efecte benefice asupra afectiunilor cardio-vasculare si incetineste imbatranirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are mai putin calorii, ingrasa mai greu dar ingrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are mai putin calorii,ingrasa mai greu dar ingrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi e greu de crezut ciocolata amaruie ne ajuta sa slabim, datorita proprietatii ei de a diminua apetitul pentru mancaruri grase. Insa trebuie sa tinem cont in permanenta de un lucru…numarul de calorii consumat zilnic.
sursa: http://www.bucatarie-online.ro/......olatei.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doriti ciocolata care sa nu ingrase, este cea 99 % cacao. Combinatia grasime carbohidrati este cea nefasta. Cu cat ciocolata are mai putin zahar cu atat este mai dietetica chiar daca este foarte grasa!

| conflict a răspuns:

Nu conteaza gustul unei ciocolate, conteaza ingredientele, depinde ce cantitate consumi si cat de regulat! in general cam DA.