| Wehbi_Dora_1959 a întrebat:

Cate calorii are laptele muls de la vacă?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cite calorii are? Cit si laptele de la magazin, ala la care nu i sa s cos din grasime.
Magazinele vind lapte muls de la vaca, cit si lapte cu diferite concentratii de grasime.
Te duci, cumperi o sticla sau bidon, ori te uiti doara pe bidon si vezi ce scrie, proteina, grasime etc.

Diferenta dintre un taran care are vaca si crescatorii de vaci pentru lapte, este mica, ma refer la continutul de grasime si ce mai intrebi tu din lapte.
Ca idee o vaca cu cit da mai mult lapte cu atit are un continut mai scazut in grasime.
La un taran care are stiu si eu o vaca de asta corcitura laughing poate sa dea putin lapte, dar sa fie foarte gras.
Insa nu cred ca diferenta sa fie exagerata, doar sa dea vaca aia 2 litri de lapte, atunci no mai tii, iti iei capra laughing

| Lrs2015 a răspuns:

Nu stiu, dar stiu la ala din magazin cu 3.5 %. Are 30 g proteina per litru, 45 g carbo per litru si 35 g grasimi per litru.